Wenus osiągnęła największą jasność w 2021 roku

Wenus jest najjaśniejszą planetą na ziemskim nieboskłonie. 3 grudnia 2021 roku osiągnęła maksymalną jasność w tym roku -4.7 mag.
Największy blask Wenus to prawdziwa uczta!  Mimo niekorzystnej aury, 3 grudnia w przerwie między chmurami udało się sfotografować Gwiazdę Wieczorną jak czasem nazywana jest Wenus. Delikatny cirrus który pokrywał niebo zadziałał niczym soczewka potęgując wrażenie jasności.

Wenus 3 grudnia, fot. Marek Nikodem


Obecnie Wenus niczym jasno lśniąca latarnia widoczna jest nisko nad zachodnim horyzontem wkrótce po zachodzie Słońca. Jeśli spojrzysz w tym kierunku w pogodny wieczór, nie możesz jej nie zauważyć.

Blask Wenus rozproszony przez warstwę cirrusa, fot.Marek Nikodem

W pierwszej dekadzie grudnia Wenus wraz z Saturnem i Jowiszem tworzy efektowny układ do którego 6 i 7 grudnia dołączy cienki sierp Księżyca.

Zachodzące planety 3 grudnia, od lewej Jowisz, nad drzewem Saturn i nisko nad horyzontem Wenus, fot. Marek Nikodem
Jowisz, Saturn i Wenus, 3 grudnia, fot. Marek Nikodem

Teraz ta najjaśniejsza z planet wchodzi już bardzo zauważalnie w najefektowniejszą fazę sierpa, cieniejąc z każdą dobą zwiększa jednocześnie swoje rozmiary kątowe przewyższając rozmiar Jowisza. Na początku grudnia oświetlenie planety wynosiło 28%, podczas gdy na koniec miesiąca faza wynosić będzie już tylko 2%. Średnica kątowa natomiast wzrośnie z 39 sekund do 1 minuty łuku – pozwoli to dostrzec fazę planety zwykłymi lornetkami. Jasność planety za to maleje z maksymalnej -4,7 mag. do -4,3 mag., a elongacja z 41 do tylko 13,5 stopnia.

tekst/foto: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone