Nasz Dobson 16 ” ma swój dom

Budowa pawilonu obserwacyjnego dla naszego teleskopu Sky Watcher 16 ” Dobson Flex Tube zmierza ku końcowi. Mimo że pozostały jeszcze prace wykończeniowe wewnątrz pawilonu oraz przyłączenie zasilania, to już od ponad 3 miesięcy spełnia swoje zadanie. Pawilon obserwacyjny typu harwardzkiego (z rozsuwanym dachem) został zaprojektowany przez naszego wiceprezesa Karola Wenerskiego. Prace przy jego budowie trwały ponad dwa lata, głównie w weekendy. Całość prac wykonaliśmy we własnym zakresie przy głównym udziale oraz pod czujnym okiem projektanta. Brawo Karol !

Pawilon jest na tyle duży, że oprócz 400 mm Dobsona mieści jeszcze montaż EQ6 na którym zawiesiliśmy astrograf Orion sytemu Maksutow–Newton 190/1000 f 5.3 i zamiennie teleskop słoneczny Coronado SolarMax 90.

Dobson 16″
Orion i Dobson wewnątrz pawilonu

Pawilon zlokalizowany jest w pd-zach części obserwatorium i ustawiony w linii południka z odsuwanym dachem w kierunku północnym. Jego budowa została sfinansowana ze środków Powiatu Nakielskiego na co otrzymaliśmy dwa granty w ramach projektów ” Park astronomiczny Niedźwiady” i „Rewitalizacja obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach” oraz ze środków PPSAE. Jest to już szósty pawilon obserwacyjny w obserwatorium astronomicznym w Niedźwiadach. Na razie nosi prowizoryczną nazwę PO-6. W przyszłości planowane jest zagospodarowanie terenu wokół PO-6

Lokalizacja pawilonu PO-6 fot.Piotr Wieczorek
Widok na obserwatorium od strony pd-zach.
Plan zagospodarowania terenu wokół pawilonu, rys: Karol Wenerski
Pawilon swój chrzest bojowy przeszedł w czasie XXV OZMa oraz podczas Jesiennego pikniku astronomicznego.

Podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym przy budowie pawilonu oraz pozyskiwaniu funduszy na jego budowę. Świetna robota Panowie ! Osobne podziękowania składamy Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią za współfinansowanie przedsięwzięcia.

tekst i foto: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone