Zwiedzanie obserwatorium i Wszechświata

Najważniejszym naszym działaniem popularyzującym astronomię są prelekcje, pokazy multimedialne oraz przede wszystkim pokazy nieba. Naszym celem jest aby Niedźwiady i nasze obserwatorium stały się czymś w rodzaju centrum astronomii nieprofesjonalnej, w którym działalność popularyzatorska, edukacyjna i naukowa pozwoli na rozwijanie poznawczych pasji szerokich kręgów odbiorców.

Pokazy i prelekcje organizujemy zarówno dla uczniów szkół, jak również dla innych grup wiekowych. Np. w ramach projektu „Sięgnij gwiazd – łączenie pokoleń” zorganizowaliśmy imprezy dla kół emerytów i rencistów z Nakła i Szubina. Prowadzimy też pokazy dla różnych grup zawodowych np. dla Straży Pożarnej, Wojska oraz dla wycieczek zagranicznych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego obserwatorium. Mając nadzieję, że nasza działalność spotka się z zainteresowaniem, jednocześnie prosimy o  dofinansowanie naszego obserwatorium. Każda złotówka przeznaczona jest na rozwijanie naszej bazy instrumentalnej. Do tej pory wykonaliśmy we własnym zakresie dwa teleskopy systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm wraz z pawilonami oraz rozpoczęliśmy budowę największego w Polsce teleskopu Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym. Budynek pawilonu oraz obrotowa kopuła też zbudowane zostały we własnym zakresie przez członków PPSAE. Wszystkie prace prowadzone są nieodpłatnie w weekendy i dni wolne od pracy. Zakończenie budowy teleskopu Newtona 600 mm planujemy na 12.12.2012.

Zapraszamy serdecznie na nocne oglądanie Wszechświata. Pobyt zwykle rozpoczyna się późnym popołudniem. Po powitaniu gości zapraszamy na pokaz multimedialny, a następnie przechodzimy do teleskopów. Na zakończenie pokazu wszyscy proszeni są na ognisko i kiełbaskę. Śpiewy i gitara są zawsze mile widziane.

Prezes PPSAE Marek Nikodem

Zarezerwuj termin lub zadaj pytanie:

ppsae@ppsae.pl

Komentowanie jest wyłączone