Zwiedzanie obserwatorium i Wszechświata

Najważniejszym naszym działaniem popularyzującym astronomię są prelekcje, pokazy multimedialne oraz przede wszystkim pokazy nieba. Naszym celem jest aby Niedźwiady i nasze obserwatorium stały się czymś w rodzaju centrum astronomii nieprofesjonalnej, w którym działalność popularyzatorska, edukacyjna i naukowa pozwoli na rozwijanie poznawczych pasji szerokich kręgów odbiorców.

Pokazy i prelekcje organizujemy zarówno dla uczniów szkół, jak również dla innych grup wiekowych. Np. w ramach projektu „Sięgnij gwiazd – łączenie pokoleń” zorganizowaliśmy imprezy dla kół emerytów i rencistów z Nakła i Szubina. Prowadzimy też pokazy dla różnych grup zawodowych np. dla Straży Pożarnej, Wojska oraz dla wycieczek zagranicznych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego obserwatorium. Mając nadzieję, że nasza działalność spotka się z zainteresowaniem, jednocześnie prosimy o  dofinansowanie naszego obserwatorium. Każda złotówka przeznaczona jest na rozwijanie naszej bazy instrumentalnej. Do tej pory wykonaliśmy we własnym zakresie trzy teleskopy systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm wraz z pawilonami oraz największy w Polsce amatorski teleskop Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym. Budynek pawilonu oraz obrotowa kopuła też zbudowane zostały we własnym zakresie przez członków PPSAE. Wszystkie prace prowadzone były nieodpłatnie w weekendy i dni wolne od pracy. W tej chwili powstają dwa nowe pawilony, które niebawem zostanę wyposażone w teleskopy.

Zapraszamy serdecznie na nocne oglądanie Wszechświata. Pobyt zwykle rozpoczyna się późnym popołudniem. Po powitaniu gości zapraszamy na pokaz multimedialny, a następnie przechodzimy do teleskopów. Na zakończenie pokazu wszyscy proszeni są na ognisko i kiełbaskę. Śpiewy i gitara są zawsze mile widziane.

Zarezerwuj termin lub zadaj pytanie:

nikom@op.pl

Komentowanie jest wyłączone