Udany piknik astronomiczny w Niedźwiadach

W sobotę 13 września zorganizowaliśmy  w naszym Obserwatorium piknik astronomiczny dla mieszkańców naszego regionu. Rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca. Pokazy prowadziliśmy za pomocą teleskopu Coronado Solar Max 90 zaopatrzonego w filtr H-alfa. Wprawdzie pogoda do obserwacji nie była najlepsza, mimo to na  tarczy naszej Dziennej Gwiazdy  można było zaobserwować kilka protuberancji oraz obszary aktywne i plamy słoneczne.

Obserwacje Słońca fot. Paweł Dobies

W międzyczasie odwiedzający nas goście mogli zwiedzić obserwatorium, zapoznać się z budową teleskopów czy dowiedzieć się o naszej działalności. Potem w naszej sali wykładowej odbyły się dwa wykłady. Najpierw sekretarz  naszego Stowarzyszenia Przemysław Mazur  przedstawił prezentację o obserwacjach astronomicznych ilustrując ją niesamowitymi zdjęciami Kosmosu wykonanymi w Niedźwiadach. Następnie nasz prezes Marek Nikodem opowiedział licznie zebranym uczestnikom pikniku o meteorytach.  Przy okazji odbyła się miła uroczystość przekazania nam obrazu  namalowanego przez szubińskiego artystę Macieja Jelińskiego, a darczyńcą był jego właściciel Mariusz Winkowski.

Mariusz Winkowski przekazuje nam obraz Macieja Jelińskiego fot. Paweł Dobies

Przez cały czas można było zwiedzać wystawę meteorytów, skamieniałości oraz minerałów. Zwracały uwagę piękne płytki pallasytów Seymchan oraz Brahin a także ładne okazy meteorytów żelaznych Campo del Cielo, Sikhote Alin  czy Canyon Diablo.   Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych maszyn do pisania z prywatnej kolekcji Romana Krala. Właściciel tych często unikalnych egzemplarzy z pasją i wielkim znawstwem opowiadał o swojej pasji.  

Wykłady i wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem fot. Paweł Dobies
wystawa maszyn do pisania, fot. Marek Nikodem
Zwiedzanie obserwatorium fot. Paweł Dobies

Czynna była także wystawa zdjęć o tematyce astronomicznej,  a na koniec zaproszono wszystkich chętnych na pokaz astrofotografii wyświetlanych na dużym ekranie. Niestety, zachmurzenie oraz burza nie pozwoliły już na nocne obserwacje. Mimo to, do późnych godzin nasze obserwatorium odwiedzali goście, którzy zwiedzali wystawy. Piknik astronomiczny współfinansowany był przez Gminę Szubin.

tekst:mn

Komentowanie jest wyłączone