XXVIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2024- rozpoczynamy zapisy

Miło nam oficjalnie poinformować, że rozpoczynamy zapisy na XXVIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2024 który odbędzie się w dniach 8-11 sierpnia (czwartek-niedziela) 2024 w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach.

uczestnicy OZMA XXVI

To już po raz 28 miłośnicy astronomii spotkają się na tym najstarszym i najpopularniejszym w Polsce zlocie.

Zlot odbędzie się na terenie Amatorskiego Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie. Zaplecze socjalne stanowić będzie odnowiony budynek Centrum Astronomiczno-Dydaktycznego,  gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. To właśnie w Niedźwiadach narodziła się idea OZMA i również tam odbył się legendarny już,  pierwszy zlot OZMA’97. W ubiegłych  edycjach zlotu uczestniczyło nawet ponad 150 miłośników astronomii z całego kraju, co potwierdza że OZMA jest najpopularniejszym polskim zlotem wśród miłośników astronomii.

na polu obserwacyjnym
uczestnicy XX OZMA

Aby zarejestrować się na zlot należy zapoznać się z Regulaminem XXVIII OZMA 2024

Bez akceptacji postanowień Regulaminu rejestracja na OZMA jest niemożliwa.

Uczestnictwo w XXVIII OZMA 2024 jest bezpłatne.

Pierwszeństwo w uczestnictwie w OZMA 2024 mają jednak osoby,  które wesprą nasze Stowarzyszenie finansowo  i wpłacą lub wpłaciły darowiznę na cele statutowe stowarzyszenia w wysokości co najmniej 270 zł. /osobę. Liczba uczestników jest ograniczona, jednak osoby które wpłacą darowiznę mają zagwarantowany udział w XXVII OZMA oraz mają prawo zabrać ze sobą dzieci do lat 10 (dla chętnych koszulka zlotowa dla dzieci płatna 50 zł)

Zgłoszenia lub pytania: nikom@op.pl lub telefonicznie 608 228 861
Zapisy przyjmujemy do 31 lipca 2024 do godz. 9.00


W zgłoszeniu proszę podać rozmiar koszulki (S,M,L,XL, XXL, inny-dzieci) adres e-mail lub tel. kontaktowy, miejscowość zamieszkania,  wiek (jeżeli osoba jest niepełnoletnia) , potwierdzenie wpłaty darowizny oraz stosowne zgody wymienione w regulaminie. Udział osób poniżej 15 roku życia – tylko z opiekunem, osoby w wieku 15-18 lat z pisemną zgodą prawnego opiekuna.

Nasze konto: Bank Spółdzielczy w Szubinie   

51 8164 0001 0000 3795 2000 0001
bardzo ważne: w tytule przelewu proszę wpisać – darowizna na cele statutowe stowarzyszenia

widok na teren Obserwatorium
OZMA 2021


Wyżywienie we własnym zakresie. Jak w ubiegłych latach dla chętnych będzie możliwość zamówienia gotowych obiadów (catering),  cena na razie nie jest znana, orientacyjnie ok. 30-35 zł za dwudaniowy obiad. Płatne podczas rejestracji w biurze zlotu. W zgłoszeniu prosimy jednak zaznaczyć chęć zakupu obiadu (z wyszczególnieniem na które dni). Jest także możliwość zakupu dodatkowych koszulek zlotowych. Cena ok. 55 zł

uczestnicy XXV OZMA

Organizatorzy wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 31 lipca i prawidłowo dokonają rejestracji zapewniają dostęp do sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium,  okolicznościową koszulkę, poczęstunek przy sobotnim ognisku, miejsce na polu namiotowym oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę. Noclegi – tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość noclegu w siedzibie PPSAE.

największy teleskop na wyposażeniu naszego Obserwatorium Roland 605/2820
widok na pawilony obserwacyjneOrganizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE Grupa Lokalna. Tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia. W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, wystawy, prezentacje, warsztaty, konkursy z cennymi nagrodami oraz obserwacje astronomiczne. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego (ciemne niebo i otwarty horyzont!) , zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia.

OZMA XVIITradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/modernizację instrumentu obserwacyjnego, wartościowe obserwacje, działalność popularyzatorską itp. Osoby chętne do zdobycia w/w nagród proszone są o wcześniejsze poinformowanie o tym fakcie. Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu również sanitariaty, świetlica, w której będą odbywały się wykłady oraz wiata. Wszystko w jednym miejscu. 4 dni wypoczynku pod gwiazdami, pośród natury i miłośników astronomii. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów, m.in.


Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack

Teleskop Newton 600/2820

Teleskop Schmidt-Newton 250/1000

Teleskop Maksutowa Zeiss 150/2250

Newton 406/1800 (Dobson)

Refraktor ED 100/900 mm

Wkrótce przedstawimy orientacyjny program zlotu oraz więcej szczegółów.

Komentowanie jest wyłączone