Piknik astronomiczny cieszył się zainteresowaniem

11 maja odbył się w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach tradycyjny piknik astronomiczny, którego organizatorem było nasze Stowarzyszenie. Impreza była współfinansowana ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach projektu „Wszechświat widziany z Niedźwiad”.

otwarcie pikniku
K.Wenerski
frekwencja dopisała

Piknik zgromadził wielu mieszkańców naszego regionu i nie tylko. Po ciekawym wprowadzeniu w wykonaniu Karola Wenerskiego i zwiedzaniu infrastruktury obserwatorium uczestnicy udali się do sali wykładowej. Dość powiedzieć, że nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsca. Tam można było wysłuchać wykładów Przemysława Mazura i dr Marka Mućka. Odbyła się także projekcja filmu Pawła Dobiesa „Kim jesteśmy” Przygotowano również dwie wystawy: walorów filatelistycznych o tematyce kosmicznej oraz meteorytów i skamieniałości o których opowiedział Marek Nikodem. Warto dodać, że niektóre okazy zakupiono ze środków Powiatu Nakielskiego.

wykład P.Mazura
na wykładzie dr M. Mućka
M.Nikodem prezentuje kopię meteorytu Morasko
zorza polarna w Niedźwiadach, fot. P.Kijak
zorza polarna w Niedźwiadach , fot. M. Nikodem

Jako że pogoda sprzyjała obserwacjom, wraz z zapadającym zmierzchem przystąpiono do podziwiania obiektów astronomicznych, co poprzedziła pogadanka Bartka Pilarskiego. Najbardziej wytrwali zostali nagrodzeni zorzą polarną, która zabłysła nad Niedźwiadami około godz.22.

tekst: Marek Nikodem

zdjęcia: Katarzyna Orzechowska

Komentowanie jest wyłączone