Przed nami najszybsze wschody i zachody Słońca

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak długo trwa wschód lub zachód Słońca ? Zapewne wielu z was będzie zdziwionych tym,  że czas trwania wschodów i zachodów  Słońca  jest zmienny i zależy od pory roku  i miejsca obserwacji. Najszybsze zachody i wschody Słońca mają miejsce w czasie równonocy lub w jej pobliżu, natomiast najwolniejsze mają miejsce w czasie przesilenia. Podczas każdej równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie. Oznacza to, że w dniu równonocy zachodzące Słońce chowa się  pod horyzont pod możliwie  najbardziej stromym kątem . To ten stromy kąt wschodzącego lub zachodzącego Słońca sprawia, że ​​wschód lub zachód Słońca trwa krócej. Dzieje się tak niezależnie od tego gdzie  mieszkasz.

Jeśli mówimy o czasie w jakim zachodzi Słońce, mamy na myśli czas jaki upłynie od momentu zetknięcia się dolnej krawędzi tarczy Słońca z horyzontem do momentu schowania się Słońca pod horyzontem, fot. Marek Nikodem

Na równiku Słońce zawsze zachodzi najszybciej. Podczas równonocy jest to 128 sekund i wydłuża się do 142 sekund w czasie przesilenia. Gdy zbliżamy  się do biegunów, Słońce zachodzi bardziej ukośnie, a jego zachodzenie zajmuje więcej czasu. Czas rośnie powoli do około 60 stopnia szerokości geograficznej północnej lub południowej. Na przykład w Polsce, na  szerokości  50 stopni  jest to 199 sekund w czasie równonocy i 261 sekund w czasie przesilenia. Powyżej 60 stopnia, czas zaczyna się znacznie wydłużać. Pomiędzy kołem podbiegunowym a biegunem (północnym lub południowym) Słońce może zachodzić nawet przez ponad 43 godziny. W naszych rozważaniach pomijamy zjawisko refrakcji, ponieważ na średnich szerokościach geograficznych ma niewielki wpływ na czas trwania wschodów czy zachodów.

Zachód Słońca podczas równonocy wiosennej w 2019 roku, fot.Marek Nikodem

W 2021 roku równonoc wiosenna przypada 20 marca o godzinie 9:37 UTC. Przed nami zatem najszybsze wschody i zachody Słońca.

tekst/M.Nikodem

Komentowanie jest wyłączone