Pierwsze wiosenne burze.

Po długim okresie suszy, nareszcie pojawiły się opady deszczu, a wraz z nimi pierwsze wiosenne burze i związane z tym ekstremalne i groźne zjawiska pogodowe. Dla łowców burz, to doskonały czas na obserwacje i fotografowanie tych fascynujących fenomenów pogodowych. Polska przez ostatni tydzień znajduje się w środowisku rozległego strumienia ciepłej i zasobnej w wilgoć polarno-morskiej masy powietrza. Skutkuje to powstawaniem wielu komórek burzowych, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. W naszym regionie, gdzie znajduje się Obserwatorium w Niedźwiadach, burze są słabe i nieliczne z małą liczba wyładowań atmosferycznych.

Dzięki uprzejmości Autorki, poniżej prezentujemy dwa niesamowite ujęcia komórki burzowej które wykonała na Mazowszu Kamila Mazurkiewicz-Osiak.

Komórka burzowa na Mazowszu,
fot. Kamila Mazurkiewicz-Osiak
19.05.2019, godz. 20:30, okolice miejscowości Borowiec, Mazowsze. Chmura przemieszczała się z ogromną prędkością, niosła za sobą wyładowania, opady oraz bardzo silny wiatr. Canon 7D, mk II, Canon 10-22 mm (10 mm), ISO 500, f/3.5, 1/20 sek, panorama łączona z dwóch poziomych kadrów.
Fot. Kamila Mazurkiewicz-Osiak

Poniżej kilka zdjęć burzy, która przeszła w nocy 19/20 maja kilkanaście kilometrów od Obserwatorium w Niedźwiadach.

Wał szkwałowy, fot. Marek Nikodem
Czoło słabego frontu burzowego, fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem
 fot. Marek Nikodem
 fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem

Tekst Marek Nikodem /PPSAE/

Komentowanie jest wyłączone