Księżyc zbliżył się do Aldebarana.

W latach 2015-2018 mieliśmy okazję obserwować serię zakryć Aldebarana przez Księżyc. 23 lutego 2018 roku ta seria zakończyła się i na następną okazję obserwacji z naszego kraju zakryć tej gwiazdy musimy poczekać aż do 2034 roku.

To fantastyczne zdjęcie przedstawia ostatnie zakrycie Aldebarana widoczne w Polsce,  wykonał je w lutym 2018 roku Paweł Dobies (PPSAE)


Do tego czasu musimy zadowolić się mniej lub bardziej bliskimi zbliżeniami Srebrnego Globu i Aldebarana. W poniedziałek 6 maja, 42 godziny po nowiu, a godzinę po zachodzie Słońca Księżyc oświetlony w 4% zbliżył się na około 2,5 stopnia do Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka.

Malownicze spotkanie Aldebarana z Księżycem nad Kcynią,
fot. Marek Nikodem (PPSAE)
Jakieś 4′ od jasnego brzegu księżycowej tarczy  da się dostrzec gwiazdę 4. wielkości δ3 Tauri, fot. Marek Nikodem
Jak to zwykle bywa, chmury utrudniały lub uniemożliwiały obserwacje zjawiska,
fot. Marek Nikodem


Aldebaran jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie (0,86 mag) i jest odległy od nas o 67 lat świetlnych. Aldebaran jest gwiazdą podwójną, główny składnik, czyli Aldebaran A to olbrzym typu widmowego K5, Aldebaran B jest czerwonym karłem typu widmowego M2.

Mimo niesprzyjającej pogody, w przerwach między chmurami, udało się dokonać obserwacji i sfotografować to malowniczo wyglądające spotkanie na niebie.

Chowający się za chmurami Aldebaran i cienki sierp Księżyca, dobrze widoczne światło popielate,
fot. Marek Nikodem

 Dobę później o tej samej porze Księżyc zajmując pozycję na wysokości prawie 15° i  zwiększając fazę do 9% zbliżył się do planety Mars oraz gwiazdy El Nath.

7 maja Piotr Wieczorek wykonał zdjęcie Księżyca oraz planety Mars (nad Księżycem), po obu stronach Marsa gwiazdy ζ Tauri i El Nath tworzące rogi Byka.


tekst/ Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone