Spektakularna zorza polarna także na naszym niebie (film!)

25. cykl aktywności słonecznej zbliża się powoli do maksimum. W związku z tym istnieje coraz większa szansa, na występowanie zorz polarnych na naszych szerokościach geograficznych. Tylko w samym wrześniu wystąpiły dwie zorze widoczne w Polsce. Najbardziej spektakularne przedstawienie miało miejsce 25 września. Kilka dni wcześniej seria rozbłysków słonecznych wygenerowała w kierunku Ziemi wiele koronalnych wyrzutów materii (CME).

Obraz Słońca 21 września 2023, źródło:NASA

Zgodnie z przewidywaniami, wysokoenergetyczne cząstki z CME uderzyły w ziemskie pole magnetyczne 24 września (2043 UT). Uderzenie było znacznie silniejsze, niż oczekiwano. Burza geomagnetyczna klasy G2 rozpoczęła się niemal natychmiast po przybyciu CME. Najbardziej widowiskowa zorza wystąpiła kilkanaście minut przed godziną 1. Na posterunku czuwali oczywiście członkowie naszego Stowarzyszenia, w tym Paweł Dobies który zarejestrował zjawisko na filmie poklatkowym.

fot. Paweł Dobies
fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies
fot. Paweł Dobies
fot. Paweł Dobies

Również Marek Nikodem był świadkiem tego wydarzenia. Wg jego relacji zorza była tak jasna i czerwona, że nawet na bardzo silnie zanieczyszczonym światłem niebie (light pollution)zorza była doskonale widoczna.

Zorza była widoczna mimo intensywnego light pollution, fot. Marek Nikodem
Zorza polarna, fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem
fot. Marek Nikodem

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać dalszego wzrostu aktywności słonecznej, zatem kolejne zorze widoczne w Polsce to tylko kwestia czasu! Oby tylko pogoda dopisała.

tekst/mn

zdjęcia/Paweł Dobies i Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone