Aktualizacja !!! InSight – wylądował na Marsie.

InSight- aktualizacja !
Marsjański lądownik InSight bezpiecznie wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. Wszystkie systemy i instrumenty pokładowe sondy są sprawne. Brawo NASA

Pierwsze zdjęcia z lądownika InSight,  źródło NASA

Marsjańska sonda InSight zbliża się do Czerwonej Planety. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dzisiaj o godzinie 20.47(26 listopada 2018 r.)  lądownik powinien wylądować na Marsie w rejonie Elysium Planitia. InSight to pierwsza w historii misja kosmiczna, poświęcona całkowicie badaniom wnętrza innej planety.

Planeta Mars widoczna z Ziemi przez amatorski teleskop w czasie opozycji w 2018 roku, kiedy to na planecie trwała wielka burza piaskowa. Fot. Grzegorz Sobolak (PPSAE)

Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych na Marsie, które dostarczą informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa. Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, oraz upadki meteorytów na powierzchnię planety.

Lądownik InSight, źródło NASA

Jednym z kluczowych instrumentów jest  próbnik termiczny, który po zagłębieniu w marsjański grunt na głębokość 5 metrów będzie w stanie monitorować strumień ciepła z wnętrza planety.  Zanim pracę na Marsie rozpoczną wszystkie naukowe instrumenty InSight musi tam bezpiecznie i łagodnie wylądować. Lądowanie na Marsie jest niezwykle  trudne i ryzykowne. Proces lądowania InSight będzie trwać niecałe siedem minut. W tym czasie lądownik zmniejszy swą prędkość z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. InSight rozpocznie przygotowania do lądowania na trzy godziny przed zetknięciem się z atmosferą Marsa. Wówczas lądownik otrzyma ostatnie poprawki do parametrów związanych z lądowaniem. Wejście w atmosferę planowane jest na godzinę 20:40 CET. Zaledwie 90 sekund po wejściu w atmosferę osłona termiczna InSight rozgrzeje się do maksymalnej temperatury 1500 stopni Celsjusza. W trzeciej minucie i 38 sekundzie lądowania, na wysokości około 11,1 km, otworzy się spadochron lądownika. Piętnaście sekund później zostanie odrzucona osłona termiczna. W czwartej minucie i 36 sekundzie lądowania, na wysokości około 6,3 km zostanie uruchomiony radar lądownika.

O 20:46 CET, na 41 sekund od lądowania dojdzie do separacji InSight od pozostałego, zbędnego już sprzętu. Sekundę później zostaną uruchomione silniczki InSight, na wysokości około 1000 metrów. Lądowanie powinno nastąpić tuż przed 20:47 CET.

Około 16-32 minuty po lądowaniu, InSight rozłoży swoje panele słoneczne.

Kolejne fazy lądowania na Marsie, źródło NASA

https://www.youtube.com/watch?time_continue=169&v=C0lwFLPiZEE animacja lądowania InSight

Wraz z InSight w podróż na Marsa wybrały się dwa zminiaturyzowane satelity typu CubeSat 6U o nazwie Mars Cube One (MarCO).  Oba MarCO mają być przekaźnikami dla lądującego InSight.  Misja na Marsa rozpoczęłą się 5 maja o 13:05 czasu polskiego, gdy  z kosmodromu w bazie Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Atlas V z lądownikiem InSight na pokładzie.

Start lądownika InSight za pomocą rakiety Atlas V z kosmodromu Vandenberg, źródło Spaceflight.com

Transmisja z lądowania zacznie się o 20:00 naszego czasu  na NASA Tv https://www.nasa.gov/nasalive

 

tekst/ Marek Nikodem (PPSAE)

Komentowanie jest wyłączone