Niedźwiady – wieś położona ok. 2 km na południe od szosy Szubin – Nakło. Przez wiele lat działała tu położona na uboczu, daleko od zabudowań, szkoła podstawowa. Początek naszego zainteresowania tym miejscem sięga 1997 roku, gdy odbywał się w Niedźwiadach I Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii. Już wtedy w gronie późniejszych członków założycieli PPSAE dyskutowaliśmy o potencjalnej możliwości połączenia swych sił i zorganizowaniu stałej bazy obserwacyjnej. Nasze marzenia nieoczekiwanie zaczęły się realizować, gdy w 2000 roku Szkoła Podstawowa w Niedźwiadach zakończyła działalność. Niebywałą zaletą tego miejsca jest położenie z dala od miejskiego oświetlenia oraz stosunkowo niski procent opadów rocznych. Starania miłośników astronomii skupionych w PPSAE o udostępnienie pomieszczeń i części terenu byłej szkoły zostały dzięki przychylności władz Gminy Szubin uwieńczone sukcesem.
Pałucko – Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno – Ekologiczne zostało założone przez grupę pasjonatów 13 lipca 2001 roku (w piątek!). Wcześniej osoby te działały w nieformalnych klubach i kołach miłośników astronomii. Trzon stanowili członkowie Szubińskiego Koła Przyjaciół Astronomii „SzKaPA”, Bydgoskiego Klubu Astronomicznego „Antares” oraz Szkolnego Koła Astronomicznego „Milky Way” z Borówna. Komitet założycielski tworzyli: Romuald Graul (założyciel i prezes „Milky Way”), Roman Kral (założyciel i prezes „SzKaPA”), Marek Nikodem (obecny prezes stowarzyszenia), Karol Wenerski (założyciel i prezes”ANTARES-u”. Nieocenioną pracę ma rzecz zarejestrowania stowarzyszenia wykonał Olaf Stephan. Na dzień dzisiejszy stowarzyszenie liczy trzydziestu pasjonatów astronomii z różnych zakątków kraju, od Poznania po Kołobrzeg.
Od samego początku działalność naszego stowarzyszenia opierała się na szeroko pojętej popularyzacji astronomii poprzez: prelekcje, pokazy multimedialne oraz przede wszystkim pokazy nieba. Składają się na nie za dnia obserwacje Słońca w paśmie widzialnym i H-alfa, a w nocy Księżyca, planet, gromad gwiazd, mgławic i galaktyk. Pokazy te kończą się często nad ranem wraz z wyjazdem ostatniego gościa. Naszą dumą i „oknem na świat” jest corocznie organizowany Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA.