OZMA XXII przeszła do historii – relacja

W niedzielę 12 sierpnia, w Niedźwiadach zakończył się XXII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2018. Ze względu na domniemany remont naszej siedziby, zlot miał nieco odmienną formułę niż dotychczas.

Uczestnicy OZMA XXII, szkoda że nie wszyscy, fot Paweł Dobies

Pierwsi uczestnicy OZMA XXII przybyli do Niedźwiad już w piątek, a więc niemal na tydzień przed jego rozpoczęciem. Jak zwykle niezawodna ekipa „Ozmastycznej Przystani ” aktywnie brała udział w przygotowaniu i porządkowaniu terenu zlotu, za co organizatorzy wyrażają wdzięczność, zwłaszcza, że panowały w tym czasie niemiłosierne upały.

Ozmastyczna Przystań, fot. Marek Nikodem

Nazwa Ogólnopolski Zlot dobrze oddaje charakter tego spotkania, bowiem wśród kilkudziesięciu jego uczestników byli miłośnicy astronomii dosłownie z różnych stron kraju, od Świebodzina poprzez Police, Gdańsk, Poznań, Toruń, Warszawę, Białą Podlaską, Żywiec czy Wrocław by wymienić tylko kilka przykładów. W obserwacjach brała udział także trudna do oszacowania liczba okolicznych mieszkańców, głównie Szubina.

Oficjalna koszulka OZMA 2018, projekt: Marek Nikodem/Roman Kral

Oficjalne otwarcie OZMA nastąpiło w czwartek bardzo późnym popołudniem. Najpierw głos zabrał Prezes naszego stowarzyszenia Marek Nikodem, a potem Burmistrz Szubina Artur Michalak, który mówił głównie o planowanym remoncie naszej siedziby.

Prezes PPSAE Marek Nikodem i Burmistrz Szubina Artur Michalak, fot. Paweł Kijak

Otwarcie OZMA XXII, fot. Piotr Bembenek

Otwarcie OZMA XXII, fot. Piotr Bembenek

Mamy nadzieję, że wygląd naszej siedziby niebawem się zmieni.

Wg planów tak mają wyglądać w przyszłości w naszej siedzibie łazienki, źródło UM Szubin Projektowana sala wykładowa, źródło UM Szubin Jadalnia, źródło UM Szubin Noclegownia, źródło UM Szubin

Pogoda podczas zlotu była zmienna, na szczęście trudne do zniesienia upały ustąpiły. Bezchmurne okresy w ciągu dnia wykorzystywano do obserwacji Słońca przez teleskop słoneczny Coronado Solar Max 90 będący na wyposażeniu naszego obserwatorium, natomiast nocą w bezchmurne chwile gremialnie prowadzono obserwacje, zwłaszcza Perseidów, które wykazywały bardzo wysoką aktywność.

Obserwacje Słońca przez Coronado Solar MAX 90, fot. Marek Nikodem Planeta Mars była najjaśniejszym obiektem na niebie, fot. Marek Nikodem
Perseidy wykazywały wysoką aktywność, fot. Paweł Dobies Obserwacje przez 40 cm Newtona, fot. Paweł Dobies

Niebo w Niedźwiadach było tak ciemne, że trzeba było oświetlać je reflektorami żeby lepiej zobaczyć gwiazdy ;-), fot. Paweł Kijak

To były przyjemne chwile spędzone na obserwacjach meteorów, fot. Paweł Dobies

Hitem obserwacyjnym była kometa Giacobini-Zinner, pięknie prezentująca się w teleskopach, zwłaszcza w naszym 40 cm Dobsonie .

Kometa 21P/ Giacobini-Zinner, źródło Norbert Mrozek/spaceweather.com

W czasie niepogody uczestnicy zlotu integrowali się przy ognisku oraz w Ozmastycznej Przystani co niewątpliwie sprawiło, że podczas OZMA XXII panowała miła i kameralna atmosfera.

Pięknych miłośniczek astronomii i miłośniczek astronomów nigdy na OZMA nie brakuje, fot. Marek Nikodem Stoisko  z literaturą PWN Vega jest nieodłącznym elementem OZMA niemal od samego początku, fot. Marek Nikodem Pan Vega czyli Mirosław Brzozowski, fot. Marek Nikodem Dzięki uprzejmości Romana Krala mogliśmy przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, fot. Marek Nikodem Widowiskowy wał szkwałowy w sobotnie popołudnie, fot. Paweł Dobies Najpierw dali nogę najmłodsi, potem pozostali, fot. Marek Nikodem Broń Rycerzy Jedi i inne kosmiczne sprzęty prezentuje zaprzyjaźniony z nami od zawsze Artur Wrembel, fot. Piotr Bembenek Wszystkich, których udało się zaciągnąć do nocnego zdjęcia grupowego, pozostali woleli obserwować lub integrować się przy ognisku, fot. Paweł Dobies Na samo zakończenie OZMA śledziliśmy start sondy Solar Parker Probe o której pisaliśmy tutaj (link), źródło nasaspaceflight

Organizatorzy dziękują wszystkim Uczestnikom za udział i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Dziękujemy firmie Astrozakupy.pl która nieprzerwanie już po raz jedenasty sponsoruje OZMA, Gminie Szubin za współfinansowanie zlotu oraz Wszystkim, którzy pomogli w jego organizacji.
Do zobaczenia za rok podczas OZMA XXIII nie wiadomo gdzie.
subiektywna relacja: M. Nikodem/PPSAE

Komentowanie jest wyłączone