Lecimy na Słońce !

Lecimy na Słońce !

Jeśli nie wystąpią nieprzewidziane trudności, to wczesnym rankiem 11 sierpnia 2018 roku z kosmodromu na przylądku Canaveral wystartuje sonda kosmiczna Parker Solar Probe, która ma zanurzyć się w koronie słonecznej i przelecieć tak blisko Słońca, jak nigdy dotąd. Oprócz szeregu instrumentów naukowych na pokładzie sondy zainstalowano także kartę pamięci, na której zapisano ponad 1,1 miliona nazwisk nadesłanych przez ludzi z całego świata, aby udać się do Słońca. Wśród nich, jest tam również zapisana nazwa naszego Stowarzyszenia.

Certyfikat NASA potwierdzający nasz udział w misji do Słońca .

Łącznie 1 137 200 nazw zostało przesłanych i potwierdzonych przez NASA, a karta pamięci zawierająca te nazwy została zainstalowana na statku kosmicznym 18 maja 2018 r. źródło NASA

Sonda została nazwana imieniem Eugena Parkera, amerykańskiego naukowca, który w 1958 roku teoretycznie przewidział istnienie strumienia wysokoenergetycznych cząstek wyrzucanych ze Słońca i nazwał to zjawisko wiatrem słonecznym oraz opisał złożony system interakcji w atmosferze Słońca . To pierwsza w historii NASA misja nazwana imieniem żyjącej osoby.

Czip z nazwiskami jest zamontowany pod anteną wysokiego zysku sondy Parker (okrągły obiekt z szarym pokryciem), której statek kosmiczny użyje do przekazania danych z powrotem na Ziemię. źródło NASA

Aby dotrzeć jak najbliżej Słońca, sonda w ciągu 7 lat  siedmiokrotnie przeleci koło Wenus, wykorzystując pole grawitacyjne planety do sukcesywnego zacieśniania orbity wokół Słońca.  Parker Solar Probe zanurzy się w zewnętrznej atmosferze naszej Dziennej Gwiazdy, czyli w koronie słonecznej i zbliży się na odległość  zaledwie 6 milionów km od powierzchni fotosfery !  Naukowcy chcą sprawdzić, w jakiś sposób energia i ciepło przemieszczają się w koronie słonecznej. Zamierzają się też dowiedzieć, jak dokładnie działa przyspieszanie wiatru słonecznego i energetycznych cząstek wysyłanych przez Słońce oraz  poznać sekrety potężnych temperatur korony.

Korona słoneczna podczas całkowitego zaćmienia Słońca w 2017 r. fot. Czarek Wierucki

Naukowcy o takiej misji marzyli o kilkudziesięciu lat, jednak dopiero teraz umożliwił to postęp technologiczny. Kluczem do stworzenia sondy były trzy przełomy: najnowocześniejsza osłona termiczna, system chłodzenia paneli słonecznych oraz zaawansowany system zarządzania usterkami. Sam statek waży z paliwem 685 kg i ma wysokość 3 m oraz maksymalną średnicę 2,3 m. Statek przed wysokimi temperaturami będzie chronić osłona termiczna z kompozytu węglowego o grubości 11,4 cm. Osłona będzie w stanie wytrzymać temperatury dochodzące do prawie 1400 stopni Celsjusza i chronić wrażliwe instrumenty naukowe.

Wizja artystyczna sondy Parker Solar Probe.  źródło NASA

Aby dotrzeć tak blisko powierzchni Słońca, Parker Solar Probe osiągnie zawrotną prędkość rzędu 725 000 km/h względem Słońca. Start i osiągnięcie właściwej orbity  w kierunku Słońca wymaga ogromnych ilości energii , dlatego do startu zostanie użyta jedna z najpotężniejszych rakiet na Ziemi,  rakieta Delta IV Heavy.

Rakieta Delta IV Heavy startująca z kosmodromu  Vandenberg.  Źródło: ULA.

Aby dotrzeć tak blisko  Słońca, sonda  potrzebuje 55 razy większej energii od tej potrzebnej do dotarcia do Marsa i dwukrotnie większej od energii niezbędnej do wysłania sondy do Plutona.

Parker Solar Probe zrewolucjonizuje nasze rozumienie Słońca i jego otoczenia. To dobrze,  że misja podejmująca się jednego z najbardziej ekstremalnych zadań w historii eksploracji kosmosu,  ludzki obiekt, statek kosmiczny będzie nosił również nazwy tak wielu ludzi, w tym i  nazwę naszego Stowarzyszenia, którzy będą mu towarzyszyć w tej niesamowitej podróży.

Tekst: Marek Nikodem

1 Komentarz:

  1. Pingback: OZMA XXII przeszła do historii – relacja – PPSAE

Komentowanie jest wyłączone