WWZN Triplet Lwa

Galaktyki NGC 3628 (u góry) M65 (po prawej) i M66 fot. Karol Wenerski

To fantastyczne zdjęcie przedstawia grupę galaktyk znaną jest jako Triplet Lwa i zostało wykonane w Obserwatorium w Niedźwiadach przez Karola Wenerskiego.
Triplet Lwa czyli Grupa M66, to grupa oddziałujących ze sobą galaktyk spiralnych znajdujących się w północnym gwiazdozbiorze Lwa . Grupa składa się z galaktyk Messier 65 , Messier 66 i NGC 3628 zwanej ze względu na kształt Galaktyką Hamburger. Galaktyki leżą w odległości około 35 milionów lat świetlnych od Słońca.

Trzy duże galaktyki spiralne można zobaczyć w jednym polu widzenia i są dobrze widoczne nawet w małych teleskopach. Ich dyski galaktyczne są nachylone pod różnymi kątami. NGC 3628 wydaje się być skierowana krawędzią, podczas gdy M65 i M66 są na tyle nachylone, że ujawniają swoje spiralne ramiona.
Grupa M66 znajduje się we wschodniej części konstelacji Lwa , wzdłuż linii łączącej gwiazdy Denebola i Regulus . Galaktyki znajdują się pomiędzy gwiazdami Chertan, Theta Leonis i Iota Leonis.
Messier 66 , największy i najjaśniejszy członek Tripletu Lwa, ma w przybliżeniu 100 000 lat świetlnych średnicy.
Messier 65 ma jasność wizualną 10,25 mag . Jest to galaktyka spiralna uboga w pył i gaz.
NGC 3628 jest galaktyką spiralną o jasności wizualnej 10,2mag. Galaktyka widziana od krawędzi wydaje się być przecięta szerokim pasmem pyłu, który rozciąga się wzdłuż jej zewnętrznej krawędzi, ukrywając młode gwiazdy w ramionach spiralnych galaktyki.
Wszystkie trzy galaktyki w Grupie M66 zostały dotknięte wzajemnymi oddziaływaniami grawitacyjnymi.

źródło: Sky and Telescope

zdjęcie : Karol Wenerski , tekst: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone