Powrót do przeszłości 4.

23 września 1846

172 lata temu odkryto Neptuna

Późnym wieczorem 23 września 1846 roku astronom Johann G. Galle zobaczył przy pomocy refraktora, którym dysponowało obserwatorium w Berlinie, ósmą planetę Układu Słonecznego- Neptuna.

 

Jedyną sondą kosmiczną która odwiedziła Neptuna był Voyager 2, który był najbliżej Neptuna 25 sierpnia 1989. Sygnały z sondy potrzebowały aż 246 minut, aby dotrzeć do Ziemi, fot: Voyager 2, źródło NASA

Planeta w momencie odkrycia znajdowała się w gwiazdozbiorze Koziorożca, w pobliżu gwiazdy μ Cap i była odległa tylko o 52′ od miejsca obliczonego teoretycznie przez astronoma francuskiego Urbaina J. Leverriera. Obliczenia dokonano na podstawie zakłóceń w ruchu Urana, które zainteresowały również angielskiego astronoma Johna C.Adamsa, a który niezależnie od Leverriera doszedł do wniosku, że wywołuje je nieznana dotąd planeta. Adams obliczył orbitę domniemanej planety o osiem miesięcy wcześniej niż Leverrier, ale dyrektorzy obserwatoriów w Cambridge i Greenwich nie uwierzyli młodemu Adamsowi i jego obliczeniom. Swój udział w odkryciu ma również Heinrich d’Arrest, wówczas student w obserwatorium, który zasugerował Gallemu, że można porównać niedawno stworzone mapy nieba z obrazem widocznym przez teleskop i poszukać charakterystycznego dla planety przemieszczenia na tle gwiazd w okolicy przewidywanej przez Le Verriera. Rysunki Galileusza wskazują, że to jednak on jako pierwszy obserwował Neptuna 28 grudnia 1612 rok u i ponownie 27 stycznia 1613 roku. Za każdym razem błędnie uznawał go za gwiazdę stałą, z tego powodu nie jest uważany za odkrywcę Neptuna.

Urbain Le Verrier , źródło: Wikipedia

Pasma chmur na Neptunie, fot: Voyager 2, źródło NASA

Wielka Ciemna Plama- antycyklon na Neptunie,  fot: Voyager 2, źródło NASA

Odkrycie ósmej planety było wielkim triumfem teorii grawitacji Newtona i należy do czołowych odkryć naukowych w historii ludzkości.

tekst/ Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone