Powrót do przeszłości 11.

1 stycznia 1801

218 lat temu

 Giuseppe Piazzi odkrył Ceres

Ceres – planeta karłowata krążąca wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Została odkryta 1 stycznia 1801 przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego, głównego astronoma Uniwersytetu w Palermo na Sycylii.

Ceres w naturalnych barwach sfotografowana przez sondę Dawn w maju 2015 roku, źródło: NASA/JPL

Początkowo była określana jako planeta, po kilkudziesięciu latach zaczęto określać ją jako planetoidę. W sierpniu 2006 roku wprowadzono termin planeta karłowata i Ceres została zaliczona do tej grupy obiektów. Z Ziemi Ceres najlepiej obserwować podczas jej opozycji, może ona wtedy osiągnąć względną jasność 6,7m. Można ją zatem dostrzec przez lornetkę.

Postulowana wewnętrzna budowa Ceres, w środku skaliste jądro, następnie warstwa płynnej wody, warstwa lodu wodnego i cienka pylista skorupa na zewnątrz, źródło: NASA/JPL

Od końca 2014 roku bezpośrednie obserwacje Ceres prowadziła amerykańska sonda kosmiczna Dawn. Misja miała na celu zbadanie składu i struktury planety karłowatej, która najprawdopodobniej jest złożona z pierwotnej materii Układu Słonecznego o znaczącej zawartości wody. 6 marca 2015 roku sonda weszła na orbitę wokół Ceres i kontynuowała obserwacje aż do momentu wyczerpania zapasów paliwa 31 października 2018 roku.

Ahuna Mons, najwyższy szczyt na Ceres jest prawdopodobnie kriowulkanem,  źródło: NASA/JPL

Wnętrze krateru Occator, zdjęcie wykonane  przez sondę Dawn,  źródło: NASA/JPL

 

Opracowanie / Marek Nikodem / PPSAE

Komentowanie jest wyłączone