Obserwacje, wykłady, wystawy…czyli jesienny piknik astronomiczny-relacja.

Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz tradycyjny jesienny piknik astronomiczny. Mimo początkowo zachmurzonego nieba do Obserwatorium w Niedźwiadach przybyła spora grupa ludzi ciekawych Wszechświata.

Sala wykładowa podczas wykładów dr K. Kanawki, fot. Katarzyna Orzechowska

Impreza rozpoczęła się od dwóch wykładów zaprzyjaźnionego z nami dr Krzysztofa Kanawki z Gdańska. Tematem pierwszego z nich był planowany lot Polaka w kosmos na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Natomiast podczas drugiego wykładu zostały omówione misje Artemis I i Artemis II, których zadaniem jest powrót człowieka na Księżyc. Nie zabrakło wielu pytań, były też podarunki od autora dla najmłodszych. Był też prezent dla naszego Obserwatorium, niewielki fragment niezwykle rzadkiego meteorytu Sołtmany wraz z odpryskiem kawałka dachu na który spadł.

dr Krzysztof Kanawka, fot. Katarzyna Orzechowska
UDrobne upominki dla najbardziej dociekliwych, fot. Katarzyna Orzechowska
Da autora wykładów było wiele pytań, fot. Katarzyna Orzechowska

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy prezentowane w naszej siedzibie: wystawa znaczków pocztowych i okolicznościowych kopert o tematyce kosmicznej oraz wystawa skamieniałości i meteorytów. Największym zainteresowaniem cieszył się nasz nowy nabytek, meteoryt Bechar 003 znaleziony na pustyni w Algierii będący w istocie niewielkim fragmentem Księżyca.

Zwiedzanie wystaw trwało do późnych godzin, fot. Katarzyna Orzechowska
Meteoryty i skamieniałości cieszyły się największym zainteresowaniem, fot. Katarzyna Orzechowska
fot. Katarzyna Orzechowska
Duża kolekcja walorów filatelistycznych również przyciągała uwagę, fot. Katarzyna Orzechowska
fot. Katarzyna Orzechowska

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także pogadanka Karola Wenerskiego, który przybliżył zebranym wiele tajemnic kosmosu.

Zwiedzanie obserwatorium, fot. Katarzyna Orzechowska
Zmierzch nad obserwatorium w Niedźwiadach, fot. Katarzyna Orzechowska

Wisienką na astronomicznym torcie były oczywiście obserwacje przez sprzęt będący na wyposażeniu obserwatorium. Obserwowano głównie Księżyc, Saturna, Jowisza oraz tzw. obiekty głębokiego kosmosu czyli galaktyki, mgławice i gromady gwiazd. Członkowie stowarzyszenia uczyli zainteresowanych również rozpoznawania podstawowych gwiazdozbiorów widocznych akurat na niebie. Ci, którzy zmarzli podczas obserwacji, mogli ogrzać się przy ognisku. Piknik był współfinansowany przez Gminę Szubin w ramach projektu „Niedźwiady – piknik astronomiczny”.

Następny piknik astronomiczny w Niedźwiadach odbędzie się na wiosnę.

https://palukiznin.pl/artykul/rabek-tajemnicy-wszechswiata/1182021

tekst:mn

zdjęcia: Katarzyna Orzechowska (PPSAE)

Komentowanie jest wyłączone