Księżyc, Wenus, muzyka – koncert Józefa Skrzeka i Joanny Vorbrodt w naszym Obserwatorium

24 czerwca 2023 to jeden z najbardziej niezwykłych dni w historii naszego Stowarzyszenia. Tego dnia bowiem miało miejsce w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach niecodzienne wydarzenie muzyczne które nazwaliśmy „2023: Muzyczna Odyseja Kosmiczna” podczas którego na scenie wystąpili wspaniali i utalentowani artyści. Nazwa wydarzenia nawiązuje do kultowej powieści Arthura C.Clarke’a i filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” oraz późniejszych kontynuacji. Imprezę otworzyła Barbara Jasińska – Wiceprezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” wraz z Burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim. Następnie z głośników usłyszeliśmy pierwszą sekwencję (Wschód Słońca) dzieła Richarda Straussa ”Also Sprach Zarathustra” (Tako rzecze Zaratustra) wykorzystaną w kultowym dziele Kubricka, po czym kilka słów wygłosił prezes PPSAE Marek Nikodem.

Organizatorzy Muzycznej Odysei Kosmicznej, fot. Paweł Dobies
(od lewej: Wioletta Borys-Stachowiak -wiceburmistrz Szubina, Dorota Stanek (LGD), Mariusz Piotrkowski- burmistrz Szubina, Barbara Jasińska (Partnerstwo dla Krajny i Pałuk) oraz Marek Nikodem, prezes PPSAE


Na tym niezwykłym spektaklu muzycznym, jako pierwsza na scenie wystąpiła Joanna Vorbrodt – utalentowana wokalistka, która swoim niesamowitym głosem przeniosła widzów w inny wymiar rzeczywistości. Jej występ był muzycznym przypływem energii, który zelektryzował i oczarował publiczność od pierwszych dźwięków. Jej interpretacje wykonanych utworów wypełniły przestrzeń obserwatorium, tworząc magiczną aurę, a silny i ekspresyjny głos dodawał emocji każdemu utworowi, wprowadzając słuchaczy w niezwykłe nastroje i odczucia. Pani Joannie towarzyszył na scenie mąż, Romuald Vorbrodt, którego gitara wspaniale harmonizowała z jej wokalem, od czasu do czasu wymykając się w świat progresywnych klimatów.

Joanna Vorbrodt, fot. Remigiusz Konieczka
Romuald Vorbrodt, fot. Remigiusz Konieczka
Emocjonalny występ Joanny Vorbrodt, fot. Paweł Dobies

Duet rozpoczął koncert od improwizacji, którą zadedykował zmarłemu w bardzo młodym wieku Rolandowi Kubackiemu, naszemu koledze, miłośnikowi astronomii, którego imię nosi największy teleskop w obserwatorium w Niedźwiadach. Ponad godzinna muzyczna uczta, jaką zaserwowało słuchaczom małżeństwo Vorbrodt wykonując choćby takie utwory jak: Za daleko, Znaki, Błękit czy Karuzela  była pełną emocji podróżą- zaproszeniem. Zaproszeniem do świata Joanny Vorbrodt, świata
pełnego wysmakowanych dźwięków, w którym muzyka w aurze emanującej intymnością nabiera magii, a emocje przeplatają się z lirycznymi tekstami.

Następnie w atmosferze wciąż pulsującej emocjami po występie Joanny Vorbrodt, na scenie wystąpił Józef Skrzek – wirtuoz instrumentów klawiszowych, kompozytor, którego umiejętności gry na instrumentach klawiszowych są znane na całym świecie, a jego wkład w polską muzykę nieoceniony. Kiedy przed laty zaczęliśmy planować Muzyczną Odyseję Kosmiczną, naszym marzeniem było, by pierwszą gwiazdą na tym wydarzeniu był Józef Skrzek. Ziściło się.

Józef Skrzek podczas występu w Niedźwiadach, fot. Paweł Dobies
fot. Paweł Dobies

Koncert Józefa Skrzeka rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem, kilka minut po zachodzie Słońca. Mistrz rozpoczął występ utworem „Memento z banalnym tryptykiem” z ostatniej wspólnej płyty SBB zaskakując fanów interpretacją tego utworu, a następnie wykonał utwór specjalnie skomponowany na Muzyczną Odyseję Kosmiczną.
Muzyka Skrzeka idealnie współgrała z atmosferą Obserwatorium Astronomicznego. Letni zmierzch, nisko wiszący nad sceną sierp Księżyca i olśniewająca Wenus stworzyły niesamowitą oprawę występu, gdzie harmonia dźwięku i kosmosu niczym muzyka sfer wypełniła przestrzeń obserwatorium .

fot. Paweł Dobies

Na ponad godzinny występ złożyły się jeszcze m.in takie utwory” Toczy się koło historii” z solowej płyty „Ojciec chrzestny Dominika”, utwór do wiersza Cypriana K. Norwida „Pielgrzym” , Viator, Belle mia, Pamiętnik Karoliny, Szczęśliwi z miasta N. Na zakończenie koncertu Józef Skrzek wykonał wzruszający utwór „Josephine” z płyty o tym samym tytule, dedykując go swojej niedawno zmarłej żonie.

fot. Marek Nikodem

Muzyka Józefa Skrzeka jest mistyczną odyseją w głąb naszej wyobraźni, a sobotni występ muzyka był jak transcendentna podróż przez przestrzeń i czas, w której dźwięki odkrywały sekrety kosmosu.
Muzyczna Odyseja Kosmiczna była wydarzeniem, które połączyło muzykę i astronomię w jedną magiczną całość. Na zakończenie wydarzenia zebrani mogli bowiem jeszcze popatrzeć przez teleskopy na niebo, co tylko dodało tej nocy nieziemskiego uroku.

Miłośnicy dobrej muzyki przybyli do obserwatorium z różnych zakątków kraju: od Żywca, Piły, Sochaczewa, po Gdańsk, Lidzbark Warmiński i oczywiście Pałuk. fot. Paweł Dobies

Legendarny amerykański astronom Carl Sagan powiedziałby, że taki koncert to nie tylko harmonia dźwięków, ale także przypomnienie o naszym wspólnym miejscu we Wszechświecie. Dzięki sztuce, muzyce i astronomii stajemy się uczestnikami wspólnej podróży w nieznane.

Muzyka i astronomia, fot. Paweł Dobies
Po koncercie był czas żeby rozdać autografy , porozmawiać z fanami i poobserwować Księżyc, przy teleskopie sam Mistrz, fot. Jacek Drążkowski
Księżyc i Wenus oraz gwiazdy Muzycznej Odysei…, fot.Jacek Drążkowski
Wpis Józefa Skrzeka do Księgi Gości Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach…
…oraz duetu R.i J.Vorbrodt

PPSAE serdecznie dziękuje, wszystkim którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia wydarzenia, organizatorom: Burmistrzowi Szubina, Partnerstwu dla Krajny i Pałuk, Pani Burmistrz Wioletcie Borys Stachowiak i Pani Dorocie Stanek za osobiste zaangażowanie, ekipie nagłośnieniowej i oświetleniowej z Szubińskiego Domu Kultury, OSP oraz paniom z KGW za pyszności które przygotowały, a także wszystkim innym którzy pomogli przygotować nasze obserwatorium do tego wydarzenia. Przede wszystkim jednak dziękujemy Artystom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zgodzili się wystąpić na scenie Muzycznej Odysei Kosmicznej.

tekst/ Marek Nikodem

Foto : Pawel Dobies

foto: Remigiusz Konieczka (Pałuki)

Foto: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone