Pierwsza obserwacja obłoków srebrzystych w 2023 roku

Dokonaliśmy pierwszej w tym roku obserwacji obłoków srebrzystych (noctilucent clouds, NLC). Te polarne chmury mezosferyczne pojawiły się 4 czerwca około godziny 22.30 i były widoczne niemal do rana 5 czerwca. Dominowały głownie obłoki typu wave (IIIa i IIIb).Obłoki srebrzyste, 05.06.2023, 5 czerwca, godz. 1.00, fot. Marek Nikodem

Przewidujemy, że obecny sezon nie będzie obfitował w oszałamiające pokazy, których byliśmy świadkami w latach 2018-2021. Na podstawie naszych dwudziestoletnich obserwacji wydaje się najbardziej prawdopodobne, że wraz ze wzrostem aktywności słonecznej maleje ilość zaobserwowanych obłoków srebrzystych.

Obłoki srebrzyste, 05.06.2023, fot. Marek Nikodem

Najlepszy okres, żeby zobaczyć te efemeryczne chmury mezosferyczne, to noce w czerwcu i lipcu, w okresie bliskim przesileniu letniemu, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na głębokość od 6 do 16 stopni.

Obłoki srebrzyste powstają w mezosferze, na wysokości ok. 85 km, gdy temperatura spadnie tam poniżej -128℃, co dzieje się właśnie w okresie letnim. Obserwacje z satelity AIM sugerują, że NLC składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, rzadziej wulkanicznego, osadzonych w kryształach lodu. Te kryształy lodu, które zawierają cząstki pyłu z meteoroidów i komet, są tak małe, że ich wielkość jest porównywana do cząstek w dymie papierosowym. Kryształy lodu obłoków srebrzystych są jednocześnie tak przezroczyste, że odbijają tylko 0,1% padającego światła słonecznego, dlatego też ich cienki profil nigdy nie jest widoczny na niebie w czasie dnia. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom ich charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Obłoki srebrzyste, 05.06.2023, fot. Marek NikodemObłoki srebrzyste, 05.06.2023, fot. Marek Nikodem
Obłoki srebrzyste, 05.06.2023, fot. Marek Nikodem

Tekst/foto: Marek Nikodem (PPSAE)

Komentowanie jest wyłączone