Wybuch supernowej w galaktyce M 101

W galaktyce spiralnej Wiatraczek noszącej w katalogu Messiera nr 101 wybuchła supernowa, która została odkryta 19 maja. Nadano jej oznaczenie SN 2023ixf. Galaktyka M 101 leży w odległości około 21 milionów lat świetlnych od Ziemi, co czyni ją jedną z najbliższych supernowych widocznych w ostatnich latach. W rzeczywistości wydarzenie to miało miejsce 21 milionów lat temu, ale dopiero teraz dotarło do nas światło z wybuchu.

W momencie odkrycia supernowa miała jasność 14,8 magnitudo, natomiast we wtorek 23 maja osiągnęła już jasność ok. 10,8 magnitudo i wygląda na to, że jeszcze jaśnieje. Oznacza to, że jest widoczna nawet w małych amatorskich teleskopach. Galaktyka Wiatraczek zlokalizowana jest na pograniczu gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major) i Wolarza (Bootis).

Położenie galaktyki M 101 na niebie, źródło Wikimedia Commons/ IAU/ Sky and Telescope

W Obserwatorium astronomicznym w Niedźwiadach, Karol Wenerski niezwłocznie przystąpił do sfotografowania galaktyki M101 z jaśniejącą supernową SN 2023ixf. Do tego celu użył teleskopu BAJ (system Newtona) i kamery ASI294mm z filtrem L przy ogniskowej 1820 mm i z czasem ekspozycji 120 min.

Porównanie obrazu galaktyki M 101  sprzed wybuchu supernowej i po . Fot. Karol Wenerski, 
Obserwatorium Astronomiczne w Niedźwiadach
SN 2023ixf w galaktyce M 101, położenie supernowej oznaczone strzałką, foto: Karol Wenerski, AOA w Niedźwiadach
Negatyw zdjęcia M 101 w celu lepszego ukazania szczegółów, w momencie wykonania zdjęcia supernowa miała jasność ok. 11.1 mag.
foto: Karol Wenerski, AOA w Niedźwiadach

Widma wskazują, że SN 2023ixf to supernowa typu II — katastroficzna śmierć gwiazdy o masie co najmniej ośmiokrotnie większej od Słońca. Supernowe typu II pozostawiają po sobie gwiazdę neutronową lub czarną dziurę.Supernowe są dość rzadkimi zjawiskami – ostatnia obserwowana supernowa w Drodze Mlecznej miała miejsce w 1604 roku.

Gwiazdą która zakończyła żywot w wyniku eksplozji supernowej był prawdopodobnie czerwony nadolbrzym o masie około 15 Słońc, ukryty w okołogwiazdowej powłoce pyłowej.

SN 2023ixf znajduje się w zewnętrznym ramieniu spiralnym galaktyki M 101 w bezpośrednim sąsiedztwie regionu HII NGC 5641, który zawiera trzy masywne, młode gromady gwiazd bogate w nadolbrzymy.

Położenie supernowej SN 2023ixf w ramieniu spiralnym galaktyki. Na północny zachód od supernowej znajduje się obszar zjonizowanego wodoru NGC 5641 zawierający gigantyczne gwiezdne żłobki bogate w młode nadolbrzymy, fot. Karol Wenerski

Tydzień po odkryciu supernowej w galaktyce Wiatraczek, członek PPSAE, Paweł Kijak także sfotografował SN 2023ixf. Poniższe zdjęcie to stack 35 ekspozycji, każda po 180 sekund.

SN 2023 ixf, jasność supernowej oszacowano na 11 magnitudo, fot. Paweł Kijak
Powiększony obraz powyższego zdjęcia, strzałką zaznaczono położenie supernowej

Eksplozje supernowych odpowiedzialne są za produkcję i rozpowszechnianie niektórych pierwiastków, takich choćby jak żelazo, z których składa się nasza planeta, a nawet my sami. Pierwiastki ciężkie powstają jedynie w supernowych, więc każdy z nas nosi w sobie resztki tych dalekich wybuchów.

tekst, opracowanie : Marek Nikodem

foto: Karol Wenerski, Paweł Kijak

Komentowanie jest wyłączone