Duża frekwencja na pikniku astronomicznym

29 kwietnia w naszym obserwatorium odbył się piknik astronomiczny. Pomimo wyjątkowo niekorzystnej aury (opady deszczu) odwiedziła nas spora liczba uczestników. Piknik rozpoczął się od przywitania gości, co uczynił prezes PPSAE Marek Nikodem. Następnie wiceprezes Stowarzyszenia, Karol Wenerski oprowadził gości po obserwatorium oraz przedstawił pokrótce historię naszej obecności w Niedźwiadach.

Zwiedzanie naszego największego teleskopu Roland, fot. Paweł Dobies

Niestety zachmurzone niebo, a później także opady nie pozwoliły na obserwacje zjawisk zachodzących na Słońcu oraz podziwianie obiektów głębokiego kosmosu. W zamian za to Bartek Pilarski z dużą swadą wygłosił prelekcję o tym , co uczestnicy pikniku mogliby zobaczyć, gdyby było czyste niebo.

Bartek Pilarski opowiada o obiektach z katalogu Messiera, fot. Paweł Dobies

Następne punkty programu odbywały się już na naszej sali wykładowej. Janusz Szkudlarek opowiedział o Księżycu, a dr Marek Muciek wygłosił wykład o zjawiskach i interesujących obiektach, które obserwowaliśmy w Niedźwiadach ilustrując to niesamowitymi zdjęciami wykonanymi głównie przez Karola Wenerskiego. Zdjęcia na wielkim ekranie zapierały dech, a nasza sala wykładowa pękała w szwach nie mieszcząc wszystkich chętnych.

Na wykładzie „Księżyc” Janusza Szkudlarka , fot. Paweł Dobies
Wszechświat widziany z Niedźwiad- wykład dr Marka Mućka, fot. Paweł Dobies

Komu było mało kosmicznych widoków mógł zobaczyć jeszcze pokaz multimedialny pt. „Dzienniki gwiazdowe”. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystawy meteorytów i skamieniałości. Pytań i ciekawych dyskusji nie było końca. W czasie pikniku czynne było także tradycyjne ognisko. Wszystkie wykłady i prelekcje przygotowali członkowie naszego Stowarzyszenia.

Zwiedzanie wystawy meteorytów, fot. Paweł Dobies
Przy ognisku, fot. Paweł Dobies

Impreza został zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Astronomii i była współfinansowana ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach grantu „Spotkania pod gwiazdami”. Zapraszamy do Obserwatorium w Niedźwiadach na następny piknik, który odbędzie się we wrześniu. Miejmy nadzieję, że wówczas pogoda pozwoli na nocne obserwacje nieba.

tekst/ M.Nikodem, foto: P.Dobies

Komentowanie jest wyłączone