Wielka opozycja Jowisza

W poniedziałek 26 września doszło do Wielkiej Opozycji Jowisza. Największa planeta Układu Słonecznego nie tylko znalazła się w opozycji do Słońca , ale także w najmniejszej odległości od naszej planety.
Obie planety dzielił wówczas dystans 591,3 milionów kilometrów lub 3,953 jednostek astronomicznych ( AU ) lub 33 minuty świetlne.
Dlaczego tegoroczna opozycja jest taka niezwykła? Bowiem Jowisz znalazł się w najmniejszej odległości od Ziemi od 1963 r. Następne tak bliskie spotkanie przewidywane jest na 7 października 2129 r.

Jowisz na trzy tygodnie przed opozycją. Dobrze widoczne szczegóły planety : Wielka Czerwona Plama oraz pasy i strefy. Zdjęcie wykonał 3 września 2022 r Grzegorz Sobolak w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach
Jowisz oraz trzy jego księżyce. Szybki obrót planety powoduje, że obiekty przesuwają się ze wschodu na zachód. Zdjęcie wykonał 3 września 2022 r Grzegorz Sobolak w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach

Opozycja Jowisza występuje mniej więcej co 13 miesięcy. Tyle czasu Ziemi zajmuje jednokrotne okrążenie Słońca względem Jowisza. Tak więc, opozycja największej planety Układu Słonecznego pojawia się każdego roku około miesiąca później. Co więcej, Jowisz co roku znajduje się w opozycji w innej konstelacji zodiakalnej. W tym roku jest to gwiazdozbiór Ryb, w ubiegłym roku był to gwiazdozbiór Koziorożca.

Opozycje Jowisza w nadchodzących latach:

2022 – 26 września
2023 – 2 listopada
2024 – 7 grudnia
2026 – 10 stycznia

Jowisza szukaj wieczorem na wschodnim horyzontem. Nie możesz go nie zauważyć ! Jest jaśniejszy niż jakakolwiek inna gwiazda na nocnym niebie. Jasność Jowisza w okolicach jego opozycji wynosi aż -2,9 magnitudo, a jego wielkość 50 sekund kątowych.

Wschód Jowisza i jego czterech największych księżyców na kilka godzin przed największym zbliżeniem z Ziemią. Obiektyw 300 mm. Fot. Marek Nikodem
Jowisz na tle gwiazdozbioru Ryb w dniu opozycji w ujęciu szerokokątnym. Fot. Marek Nikodem

W okresie opozycji jest możliwe dostrzeżenie jego księżyców Ganimedesa (4,4 mag.) i Kallisto (5,4 mag.) nieuzbrojonym okiem. W teleskopach natomiast oprócz czterech księżyców galileuszowych możemy pokusić się o zaobserwowanie piątego satelity Jowisza- Himalię. Najlepsze do tego warunki wystąpią w listopadzie, gdy ten niewielki księżyc o średnicy 160 km będzie w odległości 45′ na południowy -zachód od Jowisza. Największe oddalenie od planety, około 1° wystąpi na początku grudnia, kiedy Himalia będzie słabsza o kilka dziesiątych części magnitudo. Fotografowie planetarni mogą zaś spróbować sfotografować dwa inne księżyce: Amaltea (13,9 mag) oraz słabszy, ale bardziej odległy Elara ( 16,5 mag).

tekst/mn

zdjęcia/ Grzegorz Sobolak i Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone