Piknik astronomiczny cieszył się dużym zainteresowaniem

W sobotę 7 maja w naszym obserwatorium odbył się piknik astronomiczny. Mimo niekorzystnej aury impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem. Piknik rozpoczął się od wykładu Przemysława Mazura pt. „Astronomia w Niedźwiadach” ilustrowanego zdjęciami wykonanymi w Niedźwiadach.

Astronomia w Niedźwiadach Przemysława Mazura, fot. Paweł Dobies
na wykładach, fot. Paweł Dobies

Następnie Marek Nikodem przekazał zebranym gościom dużą porcję wiedzy o meteorytach po czym oprowadził ich po wystawie skamieniałości, minerałów i meteorytów. Wśród zgromadzonych okazów największe wrażenie robiła olbrzymia płytka meteorytu Pułtusk, dodajmy jedna z największych na świecie.

Wystawa meteorytów cieszyła się wielkim zainteresowaniem, fot. Remigiusz Konieczka

Uczestnicy pikniku mogli także zwiedzić obserwatorium, zapoznać się z budową teleskopów i wysłuchać cennych rad co do zakupu sprzętu obserwacyjnego. O tym jak rozpocząć przygodę z astronomią i obserwacjami jak zwykle z wielką swadą opowiedział Bartek Pilarski, natomiast Karol Wenerski mówił o obserwacjach Słońca, które teraz wchodzi w okres wzmożonej aktywności.

Karola Wenerskiego otacza zawsze duża grupa słuchaczy, fot. Paweł Dobies

wykład Bartosza Pilarskiego, fot. Paweł Dobies
fot. Paweł Dobies
obserwacje Księżyca przez 400 mm teleskop, fot. Paweł Dobies

Nie zabrakło tradycyjnego ogniska. Najbardziej wytrwali doczekali się pogodnego nieba i w nagrodę za cierpliwość mogli podziwiać usiany kraterami Księżyc. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Astronomii, a dofinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach projektu „Najlepsze miejsce pod gwiazdami”

tekst/PPSAE, zdjęcia/Paweł Dobies

Komentowanie jest wyłączone