XXV zlot OZMA przeszedł do historii -relacja

Uczestnicy XXV OZMA fot. Piotr Wieczorek. (duży plik do pobrania)

W dniach 12-15 sierpnia odbył się w Niedźwiadach jubileuszowy XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021.
Pierwsi uczestnicy zlotu pojawili się w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach już w poniedziałek i wtorek, a więc kilka dni przed oficjalnym otwarciem. W czwartek 12 sierpnia, od rana można było dokonać rejestracji w biurze zlotu. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową koszulkę i paczkę powitalną w której były głównie czasopisma astronomiczne Urania-Postępy Astronomii oraz Astronomia, warto nadmienić, że wydawcy obu czasopism również pojawili się na zlocie. Każdy też otrzymał wydawnictwo opisujące wszystkie 25 zlotów OZMA.

Wszystkie 25 zlotów OZMA w jednym zeszycie
oficjalna koszulka XXV OZMA

Po oficjalnym otwarciu OZMA odbyła się pierwsza sesja referatowa. Najpierw Piotr Kierzkowski przedstawił prezentację pt „Wstęp do obserwacji wizualnych , metodyka i sprzęt”, następnie Janusz Szkudlarek „Solarigrafia- obrazy malowane Słońcem” i na zakończenie dr Krzysztof Kanawka opowiedział o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

dr Krzysztof Kanawka przedstawił aż trzy prezentacje, fot. Paweł Dobies

Gdy tylko się ściemniło, pole obserwacyjne zapełniło się teleskopami i aparatami fotograficznymi. Obserwacje prowadzono również przez teleskopy będące na wyposażeniu Obserwatorium w Niedźwiadach. W czwartek w nocy przeprowadzono także tradycyjny turniej na Super Obserwatora. Wystartowało 5 obserwatorów, a do odnalezienia na czas zostało wytypowanych 5 obiektów głębokiego kosmosu. Najszybciej poradził sobie z zadaniem Artur Koniec przed Emilią Skalska i Michałem Zaczykiem.

Kierunek Ozmastyczna Przystań, fot. Paweł Dobies
Przygotowania do obserwacji fot. Paweł Dobies


Jako, że zlot odbywał się w okolicach maksimum aktywności Perseidów, część uczestników poświęcała nocny czas na obserwacje meteorów. Nadzwyczajnej aktywności nie było, mimo to udało się zaobserwować wiele dość jasnych i pięknych zjawisk.

Pod kopułą ROLANDa 605/2820 fot. Paweł Dobies

Wykłady zostały zaplanowane tak, by po nocnych szaleństwach na polu obserwacyjnym, przy ognisku oraz w Ozmastycznej Przystani nastąpiło mocne przebudzenie. Tak więc piątkowe prezentacje rozpoczął Arkadiusz Dul delikatnie mówiąc mocno kontrowersyjnym wystąpieniem pt „Co ma owad do Układu Słonecznego”. Na pewno to był najczęściej komentowany wykład na całym OZMA.

Arkadiusz Dul, foto Roman Banas

O godz. 11 otwarto wystawę meteorytów, skamieniałości, minerałów oraz medali meteorytowych, po czym Józef Baran z Urzędowa, właściciel fantastycznej kolekcji wygłosił prelekcję o meteorytach i medalach.

https://www.radiopik.pl/2,94821,ogolnopolski-zlot-milosnikow-astronomii-w-niedzw

W samo południe dr Marek Muciek wygłosił wykład o gwiazdach nowych, które wybuchły w 2021 roku. Tak się złożyło, że krótko przed OZMA w Wężowniku wybuchła nowa RS Oph, więc część wykładu autor poświęcił również jej. Jest to zatem już kolejna nowa , która wybuchła w czasie OZMA. Na zakończenie swojej prezentacji Marek Muciek i Romuald Graul zaprezentowali niezapomniane wykonanie piosenki „Nikodem” . Wypełniona po brzegi sala wykładowa nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Niewątpliwie była to bardzo sympatyczna niespodzianka i miła chwila dla prezesa naszego Stowarzyszenia. Jeszcze przed obiadem dr Krzysztof Kanawka przedstawił kolejną swoją prezentację, tym razem dotyczyła ona programu Artemis.

Jacek Drążkowski, autor prezentacji o obłokach srebrzystych, fot. Roman Banas


Po południu zaprzyjaźniony z Niedźwiadami Jacek Drążkowski najpierw przedstawił prelekcję o obłokach srebrzystych, a następnie pokazał swoje rysunki z cyklu astrożarty , które są publikowane na łamach Uranii już od ponad 20 lat.

Szubiński Samorząd z gratulacjami dla PPSAE. Od lewej Prezes PPSAE Marek Nikodem, Przewodnicząca Rady miejskiej Anna Kijowska, Wiceburmistrz Wioletta Borys-Stachowiak i Burmistrz Mariusz Piotrkowski . Fot. Piotr Bembenek
Tytuł Honorowego Członka PPSAE dla Tomasza Miłowskiego, fot. Paweł Dobies
Grand Oz dla Jacka Drążkowskiego fot. Paweł Dobies
Maciej Mikołajewski z Grand OZem fot. Paweł Dobies
Marek Muciek wręcza nagrodę Grand OZ Markowi Nikodemowi fot. Paweł Dobies

Późnym popołudniem swoją obecnością zaszczyciły nas władze samorządowe Szubina i Nakła. Jako że OZMA obchodziła jubileusz 25 zlotów, a PPSAE 20 lecie działalności, nasi goście odczytali liczne listy gratulacyjne. Odbyła się także miła uroczystość wręczenia naszych głównych nagród Grand OZ. Otrzymali je Jacek Drążkowski oraz Maciej Mikołajewski za osobiste zaangażowanie oraz merytorycznych wkład w rozwój Ogólnopolskich Zlotów Miłośników Astronomii OZMA. Grand OZa przyznano także prezesowi PPSAE Markowi Nikodemowi za pracę włożoną na przestrzeni lat w organizacje kolejnych edycji OZMA. Z kolei nasze Stowarzyszenie nadało tytuł Honorowego Członka PPSAE Panu Tomaszowi Miłowskiemu, obecnemu Wicestaroście Nakielskiemu.
Po tych licznych gratulacjach i przemówieniach nastąpiło otwarcie wystawy malarstwa Macieja i Natalii Jelińskich pt. „Poza grawitacją” . Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy choćby duża ilość obrazów zakupionych przez uczestników OZMA.

wystawa „Poza grawitacją” fot. Paweł Dobies


Gwoździem artystycznej części programu OZMA był plenerowy występ Grzegorza Pleszyńskiego któremu towarzyszył gitarzysta Kacper Buńkowski. Pleszyński to artysta zaangażowany w tworzenie i poszukiwanie nowych form wyrazu w sztukach wizualnych i muzyce. Obserwatorium w Niedźwiadach wraz z zachodzącym Księżycem było niezwykłym tłem dla muzyki wspomnianego duetu, muzyki balansującej między psychodelią, ambientem i elektoakustycznymi eksperymentami, które wiodły widzów i słuchaczy do pierwotnej chwili w której rodził się nasz Układ Słoneczny.

Grzegorz Pleszyński i Kacper Buńkowski fot. Piotr Bembenek

https://palukitv.pl/filmy/video/koncert-grzegorza-pleszynskiego-niedzwiady


Sobota rozpoczęła się od atrakcji przygotowanych dla najmłodszych uczestników, którzy zostali zabrani do wirtualnej rzeczywistości gdzie mogli odbyć kosmiczne podróże. O godzinie 11.00 rozpoczęła się ostatnia sesja wykładów, które tym razem wygłosili dr Krzysztof Kanawka, dr Krzysztof Kamiński oraz Wojtek Burzyński z białostockiego oddziału PTMA.

uczestnicy konkursu wiedzy astronomicznej fot. Paweł Dobies
Natalia i Maciej Jelińscy fot. Paweł Dobies


Późnym popołudniem rozegrano po raz 20 konkurs wiedzy astronomicznej, który po latach przerwy poprowadził Krzysztof Rumiński. Do walki przystąpiło aż jedenastu zawodników. Zwycięzca musiał odpowiedzieć na 13 trudnych, a często bardzo zabawnych pytań. Po zaciętej walce wygrał Antek Staszewski z Dobrcza, który prawidłowo odpowiedział 12 razy, drugie miejsce zajął Sławomir Matz z 10 prawidłowymi odpowiedziami, natomiast 3 miejsce Natalia Przybylska z Poznania.
Zanim przystąpiono do tradycyjnego ozmowego ogniska rozdano nagrody w konkursach, które ufundowała firma astrozakupy.pl . Na honorową żółtą koszulkę lidera zlotu zasłużył tym razem Marek Nikodem, który brał udział we wszystkich 25 zlotach OZMA. Tylko w jednym zlocie mniej brał udział Zdzisław Szałkowski i to właśnie jemu żółtą koszulkę wspaniałomyślnie przekazał tegoroczny laureat.
Po nieuchronnym wypowiedzeniu słów „25 Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 uważam za zamknięty” gremialnie ruszono do teleskopów, bowiem pogoda sprzyjała obserwacjom. Część ozmowiczów wolała spędzić ostatnią noc przy ognisku i przy dźwiękach gitary i bębnów.
Sumując, zlot był bardzo udany. Uczestniczyło w nim w różnej formie ok 130-140 osób, pogoda również dopisała. Merytoryczny program stał na wysokim poziomie a imprezy towarzyszące były ciekawym przerywnikiem.

Przez cały okres trwania OZMA czynne było stoisko z książkami pana Vegi czyli Mirka Brzozowskiego oraz stoisko ze sprzętem astronomicznym firmy astrozakupy.pl oraz stoisko Mariusza Kulmy, wydawcy czasopisma Astronomia. PPSAE dziękuje wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc przy organizacji XXV OZMA. Osobne podziękowania należą się wszystkim Uczestnikom, którzy stworzyli niepowtarzalną atmosferę.
tekst: MN

foto:Paweł Dobies

fot. Roman Banas

foto: Piotr Bembenek

Komentowanie jest wyłączone