Otwarcie siedziby PPSAE w Niedźwiadach

19 września 2020 roku na terenie naszego obserwatorium w Niedźwiadach k. Szubina odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Astronomiczno-Kulturalnego, w jakie została przekształcona dotychczasowa siedziba PPSAE.

Nasze starania o wyremontowanie byłej szkoły, która została nasza siedzibą w 2001 roku sięgały końcówki pierwszej dekady XXI wieku. Po blisko dziesięciu latach rozmów, negocjacji oraz prac studyjnych prowadzonych z trzema kolejnymi administracjami gminy Szubin, w 2018 roku zapadła decyzja o generalnej przebudowie budynku. Centrum Astronomiczno- Dydaktyczne w Niedźwiadach utworzono za 2.158.895 zł. Przebudowa budynku rozpoczęła się w 2019 roku. Zakres prac obejmował m.in.: przebudowę i nadbudowę budynku, wymianę i docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych, wykonanie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji gazowej i elektrycznej, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych oraz centralnego ogrzewania. W 2020 roku budynek wyposażony został w meble, sprzęt AGD i elektroniczny, a teren wokół Centrum został uporządkowany i ogrodzony. Całe wnętrze uzyskało niepowtarzalny, iście kosmiczny wystrój. Z okazji otwarcia Centrum Astronomiczno-Dydaktycznego przygotowano imprezę zatytułowaną „Kosmiczne otwarcie”.

Na to wyjątkowe wydarzenie przybyło wielu znamienitych gości oraz zaprzyjaźnieni z nami miłośnicy astronomii nawet z odległych zakątków kraju. Konferansjerem był znany popularyzator astronomii Piotr Majewski. Wszystkich gości serdecznie przywitał Burmistrz Szubina, Pan Mariusz Piotrkowski. W swojej wypowiedzi podkreślił jak bardzo cieszy się widząc, jak z roku na rok przybywa miłośników nauki i rośnie nowe pokolenie pasjonatów astronomicznych obserwacji.

W następnym punkcie uroczystości głos zabrał prezes PPSAE Marek Nikodem, który w swoim przemówieniu omówił etapy powstawania obserwatorium oraz historię stowarzyszenia, od którego zaczęła się ta piękna astronomiczna przygoda. Podczas oficjalnej części, w ramach wyróżnienia oraz podziękowań wręczono honorowy tytuł członka Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego. Wyróżnione osoby to: były burmistrz Artur Michalak który rozpoczął inwestycję oraz obecny burmistrz Mariusz Piotrkowski, który doprowadził przebudowę do końca. Gmina Szubin otrzymała od nas honorowy tytuł „Gmina przyjazna astronomii” za współpracę i ogromne zaangażowanie przy modernizacji obserwatorium.

Natomiast Pan Mariusz Piotrkowski przekazał na nasze ręce prezent w postaci dzieła Mikołaja Kopernika w pięknej książkowej oprawie. W dalszej części imprezy zaplanowane zostało zwiedzanie obserwatorium oraz imponującej wystawy meteorytów przygotowanej przez Józefa Barana. Wszystkie gabloty na sali wykładowej zapełniły wspaniałe i często unikalne okazy pozaziemskiej materii. Interesujący wykład wygłosił dr hab. Maciej Mikołajewski – redaktor naczelny czasopisma Urania – Postępy Astronomii. Nie zabrakło oczywiście okolicznościowego tortu, postaci z Gwiezdnych Wojen, pokazu multimedialnego prezentującego nasze astrofotograficzne dokonania oraz obserwacji astronomicznych. Jedną z wielu atrakcji było kosmiczne show wyświetlane na 6-metrowym ekranie w kształcie kuli, które przedstawili Piotr Majewski i Jerzy Rafalski. Zwieńczeniem tego kosmicznego wieczoru był koncert Przemysława Rudzia, który zabrał obecnych gości na muzyczną podróż przez bezmiar Wszechświata.

Kosmiczne otwarcie cieszyło się
niebywałym zainteresowaniem, mimo ogłoszonej pandemii, w imprezie wzięło udział ponad 300 osób. Nasze Stowarzyszenie serdecznie dziękuje gminie Szubin za sfinansowanie tej niecodziennej imprezy oraz osobom zaangażowanym w jej organizację.

tekst: Marek Nikodem, zdjęcia: Paweł Dobies

Komentowanie jest wyłączone