OZMA XXIV – relacja

W dniach 14-16 sierpnia odbył się w naszym obserwatorium  w Niedźwiadach 24 Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA. Po rocznej przerwie spowodowanej remontem naszej siedziby OZMA wróciła w miejsce swoich narodzin. Mimo bardzo krótkiego czasu, jaki mieliśmy na przygotowanie zlotu oraz wiadomej sytuacji epidemiologicznej zlot został sprawnie przeprowadzony. Nie było żadnych zakazów, nakazów, obostrzeń. Dominował zdrowy rozsądek.


1. Uczestnicy  OZMA XXIV. Duży plik do pobrania,  fot. Marek Nikodem

2. Kontrola jakości, fot. Paweł Dobies

3. Kometa Tymbark, fot. Marek Nikodem


Większość uczestników przyjechała do Niedźwiad już w czwartek, co okazało się trafnym wyborem, bowiem pogoda z czwartku na piątek była znakomita. Pole obserwacyjne zapełniło się teleskopami, kwitło więc obserwactwo pospolite, co bardziej ambitni fotografowali DS-y lub obserwowali gwiazdy zmienne. Nie zabrakło oczywiście ciekawych wykładów i pogadanek. W nowej, pięknej sali wykładowej można było podziwiać meteoryty z prywatnych kolekcji Marka Mućka oraz Marka Nikodema. Wśród nich zwracały uwagę piękne płytki pallasytów Seymchan oraz Brahin. Właśnie tematyce meteorytowej poświęcony był pierwszy wykład, który poprowadzili właściciele wspomnianych kolekcji.  Paweł Dobies opowiedział o tym, jak przygotować się i sprawnie przeprowadzić obserwację i rejestrację tranzytu ISS na tle Słońca i Księżyca. Jako, że kometa NEOWISE była astronomicznym  przebojem lata, nie mogło zabraknąć przeglądu najciekawszych zdjęć tej pięknej komety. Autorzy wybranych zdjęć sami opowiadali o różnych ciekawostkach związanych z ich powstaniem.  W sobotnie przedpołudnie przygotowaliśmy niespodziankę dla najmłodszych. Dzięki uprzejmości Romana Krala dzieci mogły odbyć wirtualną podróż na stację kosmiczną.  Uczestnicy pokazu byli dosłownie i w przenośni wniebowzięci.


4. O meteorytach opowiada dr Marek Muciek, fot. Bartek Pilarski

5. W oczekiwaniu na lot na stację kosmiczną, fot.Marek Nikodem

Następnie dr Marek Muciek poprowadził świetny wykład o gwiazdach zmiennych , a właściwie o wyższości metody wizualnej nad fotometryczną. Na zakończenie sesji referatowej Bartek Pilarski opowiedział z wielka pasją o swojej fascynacji obserwacjami astronomicznymi.


6. Gwiazda sobotniego popołudnia , fot. Marek Nikodem

7. Księżniczka OZMA, fot. Marek Nikodem

8. Protuberancja Cezar, fot. Paweł Dobies

9. Wykład Pawła Dobiesa, fot. Bartek Pilarski

10. Następna generacja, fot. Bartek Pilarski

Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego konkursu wiedzy astronomicznej. Zwyciężył po dogrywce Antek Staszewski przed Jackiem Modrakowskim, trzeci był Andrzej Koniec.  W tym roku żółtą koszulkę otrzymał Zbigniew Krajka z Gdańska, natomiast naszą najważniejszą nagrodę, GRAND OZ otrzymał Cezary Kotwicki za organizację OZMA 2019. 


11. Uczestnicy konkursu wiedzy astronomicznej fot. Paweł Dobies

12. Jury konkursowe, fot. Paweł Dobies

14. Burmistrz Szubina, Pani Wioletta Borys -Stachowiak wręcza nagrody, fot. Paweł Dobies

15. Grand Oz dla Cezarego Kotwickiego, fot. Paweł Dobies

16. W sobotnią noc wszyscy uczestnicy spędzili na polu obserwacyjnym, fot. Paweł Dobies

Szkoda, że nie wszyscy mieli szansę uczestniczyć w tym roku w zlocie, mogliśmy przyjąć tylko  ok. 50 osób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za stworzenie wspaniałej  atmosfery na zlocie. Do zobaczenia na XXV OZMA.
tekst/Marek Nikodem, PPSAE

fot. Bartek Pilarski, Marek Nikodem, Paweł Dobies

Komentowanie jest wyłączone