OZMA XXIII- relacja.

XXIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2019 odbył się w dniach 22-25 sierpnia w gospodarstwie agroturystycznym „Żurawi Krzyk”, woj. zachodniopomorskie.

Uczestnicy OZMA XXIII, plik do pobrania , fot. Piotr Wieczorek

2Gospodarzem zlotu, a jednocześnie głównym organizatorem zlotu był wielokrotny uczestnik OZMA- Cezary Kotwicki. Pierwsi uczestnicy zlotu pojawili się na miejscu już w niedzielę, jak zwykle byli to przedstawiciele „Ozmastycznej Przystani”. Część uczestników zakwaterowała się na zaimprowizowanym polu namiotowym, pozostali ulokowali się w pokojach w ośrodku agroturystycznym. Oficjalnie zlot rozpoczął się w czwartkowe popołudnie, po czym pierwszy wykład przeprowadził Józef Baran z Urzędowa, tematem były nieznane fakty dotyczące załogowych lotów na Księżyc. Następny dzień był niezwykle bogaty w wydarzenia. Najpierw Arkadiusz Dul wygłosił kontrowersyjny wykład dotyczący zachowania się zwierząt podczas zjawisk astronomicznych, potem Marek Nikodem opowiadał o obłokach srebrzystych, a na zakończenie przedpołudniowej sesji referatowej Mirosław Brzozowski omówił zbliżające się zjawisko przejścia Merkurego na tle tarczy słonecznej.

Ave Cesar, fot.Paweł Dobies

Przez cały czas trwania zlotu czynne były niezwykle ciekawe wystawy przygotowane przez KMA w Urzędowie. Po południu Piotr Wieczorek zaprezentował swoje dokonania astrofotograficzne, a Marek Nikodem zdał relację z wyprawy na zaćmienie Słońca do Ameryki Południowej. Na wieczór zaplanowano slajdowisko przy muzyce Tangerine Dream. Na ten punkt programu przybyło wielu mieszkańców okolicznych miejscowości oraz władze powiatu i gminy Łobez. W nocy odbył się tradycyjny już turniej na Super Obserwatora. Tegorocznym laureatem został Piotr Skrzypczak, drugie miejsce zajął Daniel Szulist, a trzecie Kacper Kiciński. W sobotnie popołudnie odbył się natomiast konkurs wiedzy astronomicznej w którym zwyciężył Kacper Kiciński przed Marcinem Jadczyszynem i Adamem Rutkowskim. Cenne nagrody w konkursie wiedzy jak zwykle ufundowała firma astrozakupy.pl.

Zwycięzca turnieju na Super Obserwatora- Piotr Skrzypczak
Komisja konkursu wiedzy astronomicznej
Finał konkursu wiedzy
Grand Oz dla Piotra Wieczorka
Żółta koszulka dla A. Dula

Również w sobotnie popołudnie każdy mógł spróbować odszukać zakopane wcześniej fragmenty meteorytu Campe del Cielo, zabawa byłą przednia. Przez cały czas zlotu pogoda nam dopisywała, obserwacje prowadziliśmy do późnych godzin , a trzeba powiedzieć, że niebo nad Żurawim Krzykiem było naprawdę fantastyczne. Główna nagrodę Grand Oz organizatorzy przyznali Piotrowi Wieczorkowi za całokształt dokonań w dziedzinie astrofotografii. Żółtą koszulkę przyznaliśmy Arkadiuszowi Dulowi za całokształt. Nieodłącznym elementem OZMA było stoisko PWN Vega, za co dziękujemy Panu Mirkowi Brzozowskiemu. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w sprawnym przeprowadzeniu zlotu, władzom Łobza, Pani dyrektor Domu Kultury w Radowie Małym oraz gospodarzom ośrodka. PPSAE składa szczególne podziękowania Cezaremu Kotwickiemu za profesjonalnie zorganizowany zlot.

Zapraszamy do fotograficznej relacji ze zlotu, fot. Paweł Dobies, Piotr Wieczorek, Paweł Kijak

Komentowanie jest wyłączone