Starlink 1 – karawana satelitów na niebie.


Od piątku na naszym niebie możemy obserwować unikalne jak dotąd zjawisko,  przelot 60 satelitów Starlink ustawionych w jednej linii. Satelity Starlink wysłane przez firmę SpaceX na orbitę okołoziemską mają odpowiadać za dostarczanie usługi globalnego i szerokopasmowego dostępu do Internetu. Podczas widocznych przelotów satelity tworzą charakterystyczny, jasny sznur świetlnych punktów o zmieniającej się jasności  poruszający dość szybko na nocnym niebie.

Sznur satelitów Starlink-1 sfotografowany przez Adama Hurcewicza (Limax7)
Jednym z pierwszych obserwatorów, który dostrzegł to intrygujące zjawisko przelotu 60 satelitów był Piotr Wieczorek
Piotr Wieczorek wykonał to zdjęcie krótko przed godziną 1 w nocy 25 maja.
Kilkusekundowa ekspozycja sprawiła, że pojedyncze satelity na zdjęciu utworzyły linię. Zdjęcie wykonane podczas trzeciego przelotu karawany satelitów Starlink, fot. Marek Nikodem

Widok w sam sobie jest niezwykle intrygujący i spektakularny, zwłaszcza gdy do obserwacji użyjemy lornetki. Z każdym przelotem długość tego satelitarnego pociągu się zwiększa, stopniowo wszystkie satelity  rozproszą się na swojej orbicie. 

„To była jedna z najbardziej spektakularnych rzeczy, jakie widziałem” – donosi Marco Langbroek, który nakręcił ten film w Leiden w Holandii:

Starlinki są wyposażone we własne silniki  jonowe, które będą wykorzystywane do wykonywania manewrów manewrów na orbicie. Niepokojąca i wręcz oszałamiająca jest docelowa ilość satelitów Starlink- 12 000. Tak duża stosunkowo jasnych satelitów zmieni obraz nocnego nieba i utrudni pracę astronomom oraz astrofotografom. 

tekst/Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone