Korona pyłkowa wokół Księżyca.


Okres intensywnego pylenia roślin, zwłaszcza sosny (Pinus) to czas występowania korony pyłkowej (Pollen Corona) wokół Księżyca lub Słońca- rzadkiego fenomenu optycznego występującego w atmosferze. Korona pyłkowa ma postać  kilku koncentrycznych , kolorowych pierścieni wokół Słońca lub Księżyca.

Pyłek roślin dryfujący  w powietrzu może  powodować dyfrakcję światła słonecznego lub księżycowego , które wytwarza korony. Ziarna  pyłku przeważnie są niesferyczne co zwiększa magię zjawiska, wiele z nich  ma worki powietrzne, które pomagają w niesieniu ich na wietrze. Ustawiają one ziarna w taki sposób, że ich korony są eliptyczne z „wypukłościami” powodowanymi przez worki powietrzne.

Korona pyłkowa ma postać kolorowych, nieco eliptycznych kolorowych  krążków wokół Księżyca  z 4 wypustkami,
fot. Marek Nikodem (PPSAE)

W nocy, 19 maja wystąpiły wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia korony pyłkowej wokół Księżyca- wysoka temperatura i wilgotność oraz silny wiatr unoszący w atmosferze drobiny ziaren pyłku intensywnie pylących drzew sosnowych.

To zdjęcie  korony pyłkowej zostało wykonane podczas obserwacji  koniunkcji Jowisza z Księżycem 19 maja 2019 r.
Fot. Marek Nikodem
Korona pyłkowa (Pollen corona) 19 maja 2019 r, fot. Marek Nikodem


Tak więc, gdy to nie jest najlepszy czas dla osób  uczulonych na roślinne pyłki, niektórzy obserwatorzy nieba mają dobrą zabawę.

tekst/foto: Marek Nikodem 

Komentowanie jest wyłączone