Planety o poranku.

Pod koniec lutego 2019 roku można zobaczyć wszystkie planety, które są widoczne nieuzbrojonym okiem, dwie po zachodzie Słońca i trzy przed wschodem Słońca.  Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się aktualnie poranne niebo, na którym możemy dostrzec trzy planety: Wenus, Saturna i Jowisza. 

 Od blisko 4 miesięcy ozdobą porannego nieba jest Wenus. Na tym zdjęciu wykonanym 18 listopada 2018 r w koniunkcji z gwiazdą Zubenelgenubi, fot.Marek Nikodem

Wenus w złączeniu z Jowiszem 19 stycznia 2019, fot. Joanna Fengler


Wenus i Jowisz na porannym niebie 23 stycznia 2019, fot. Marek Nikodem


Wenus i Jowisz w towarzystwie ubywającego Księżyca 30 stycznia 2019,
fot.Marek Nikodem


Z trzech widocznych rano planet pierwsza na nieboskłonie pojawia się planeta Jowisz, która czyni to około godziny 3 i do rana wznosi się na wysokość około 15°. Jowisz powoli zbliża się do do czerwcowej opozycji względem Słońca, stąd jego tarcza rośnie i zwiększa jasność. Aktualnie blask planety wynosi -2 magnitudo.

Wenus i Saturn o poranku 19.02. 2019, fot. Joanna Fengler


Jowisz w towarzystwie Antaresa 24 lutego 2019, fot.Marek Nikodem


Wenus i Saturn 24 lutego 2019, fot.Marek Nikodem


Od lewej Wenus, Saturn, Jowisz i Antares na porannym niebie 24 lutego 2019, fot. Marek Nikodem


 Z kolejnych dwóch planet Saturn wznosi się coraz wyżej i jest widoczny coraz lepiej, natomiast Wenus — przeciwnie: nachylenie ekliptyki do wschodniego widnokręgu jest niekorzystne, a dodatkowo Wenus zbliża się do kątowo do Słońca. To sprawia, że Wenus o tej samej porze przed wschodem Słońca znajduje się coraz bliżej linii horyzontu. Pod koniec lutego jasność Wenus obniży się do -4,1 wielkości gwiazdowej, jej tarcza zmniejszy średnicę do 16″, a faza urośnie do 71%. Jasność Saturna  wynosi +0,6 wielkości gwiazdowej.

Pozycja Księżyca względem planet na przełomie lutego i marca, źródło EarthSky


Na przełomie lutego i marca ubywający sierp Księżyca zbliży się kolejno do wymienionych wyżej planet tworząc każdorazowo malowniczy spektakl na porannym niebie. To wspaniała okazja, aby zobaczyć Księżyc przemykający obok 3 wspaniałych planet: Jowisza, Saturna i Wenus.

tekst/Marek Nikodem, PPSAE

Komentowanie jest wyłączone