Parada komet.

Na grudniowym niebie możemy obserwować kilka ciekawych komet, niestety w Polsce utrudniają lub wręcz uniemożliwiają to fatalne warunki obserwacyjne.

Przebojem tego roku jest oczywiście kometa 46P/Wirtanen o której więcej napisaliśmy tutaj. Kometa Wirtanen jest już po peryhelium, 16 grudnia osiągnie perygeum. Aktualnie jest doskonale widoczna przez lornetkę, nawet w miejscach ze stosunkowo dużym zanieczyszczeniem światłem. Pod ciemnym niebem jest widoczna nieuzbrojonym okiem jako duża, lecz słaba mgiełka. Jej jasność w połowie grudnia oceniana jest na 4 magnitudo. Właśnie w tym okresie Wirtanen tworzy niezwykle malowniczą konfigurację z gromadami otwartymi Plejadami i  Hiadami, znajdującymi się w konstelacji Byka.

To malownicze zdjęcie komety Wirtanen w towarzystwie Plejad i Hiad wykonał 10 grudnia zaprzyjaźniony z nami Petr Horalek z Czech.

Komata Wirtanen 5 grudnia. Zdjęcie otrzymaliśmy od Michaela Jaegera za co dziękujemy.

Kometa 38P / Stephan-Oterma. Kometa została odkryta 22 stycznia 1867 roku w Observatoire de Marseille we Francji przez Jérômiego Coggię. Jednak uważał on, że to nieskatalogowana mgławica. W okresie pierwszej obserwacji niebo pozostawało zachmurzone i tylko na chwilę 24 stycznia Édouard Stephan stwierdził, że obiekt się przemieścił. Stephan potwierdził swoje obserwacje następnego dnia i określił obiekt jako kometę. Została ona też nazwana jego nazwiskiem.

Ponownie obserwowała tę kometę 6 listopada 1942 roku fińska astronom Liisi Oterma. Również jej nazwisko otrzymała kometa.

Kometa ta ma okres orbitalny 38 lat.

Trasa komety  38P / Stephan-Oterma, źródło : cometwatch.

Kometa 38P/Stephan-Oterma , Pollux i meteor. Zdjęcie wykonał  Yasushi Aoshima 14 listopada, 2018 w Ishikawie, Japonia.

Największe  zbliżenie do Ziemi nastąpi 17 grudnia 2018 roku, gdy kometa znajdzie się w odległości 0,77 j.a. Kometa pozostanie dobrze umiejscowiona  do obserwacji na wieczornym niebie do końca roku, bowiem znajduje się obecnie w konstelacji Rysia. Aktualna jasność ok 10,2 m.

Kometa 64P/Swift-Gehrels. Kometa została odkryta 16 listopada 1889 roku przez astronoma Lewisa Swifta. Wkrótce jednak została zagubiona i odnalazł ją dopiero 8 lutego 1973 roku Tom Gehrels z Obserwatorium Palomar. W nazwie znajdują się zatem nazwiska obu odkrywców.

Kometa 64P/Swift-Gehrels. fot. Michael Jaeger , 11 listopada 2018, Turmkogel, Austria/ Dziękujemy Michael.

Orbita komety 64P/Swift-Gehrels ma kształt elipsy o mimośrodzie 0,69. Jej peryhelium znajduje się w odległości 1,38 j.a., aphelium zaś 7,50 j.a. od Słońca. Jej okres obiegu wokół naszej Dziennej Gwiazdy wynosi 9,35 roku. Jądro tej komety ma rozmiary 3,2 km. Aktualna jasność 9 m.

 

opracowanie/ Marek Nikodem, PPSAE

Komentowanie jest wyłączone