Przebudowa naszej siedziby

Przebudowa naszej siedziby

Wszystko wskazuje na to, że po wielu trudach, staraniach i komplikacjach niebawem dojdzie do gruntownej przebudowy naszej siedziby w Niedźwiadach, opodal której zbudowaliśmy Obserwatorium Astronomiczne. Nasza siedziba znajduje się w niemal stuletnim budynku, który kiedyś był szkołą podstawową. Po remoncie przeniesiemy się z XIX wiecznych pomieszczeń do kosmicznie zaaranżowanych wnętrz.

Aktualny widok na naszą siedzibę od strony południowej,  fot. Marek Nikodem

Widok na starą szkołę, a jednocześnie naszą siedzibę z lotu ptaka,  fot.Roman Kral

Od bardzo dawna budynek potrzebował gruntownego remontu, bowiem standard pomieszczeń daleko odbiegał od tego, na co zasługuje to miejsce. Po raz pierwszy pojawiliśmy się w tym miejscu w 1997 roku przy okazji dwóch ważnych i kultowych już imprez, którymi były PIPKA 97 (Pierwszy Interwojewódzki Piknik Klubów Astronomicznych) oraz OZMA I. Po likwidacji szkoły, na stałe zajęliśmy jej pomieszczenia w 2000 roku. Miejsce to stało się naszą siedzibą, które mimo swych wad ma niepowtarzalny klimat, stare ceglane mury porośnięte winobluszczem wspaniale komponują się z otoczeniem.

   Prawdopodobnie ostatnia tak sfotografowana jesień w Niedźwiadach,  fot. Marek Nikodem

Nasze okno na Wszechświat,  fot. Marek Nikodem

Po niemal dwudziestu latach naszej bytności w tym miejscu, dojdzie do rewolucyjnych zmian . Na starych fundamentach i murach powstanie nowoczesny budynek, w którym znajdzie się sala dydaktyczna, miejsca noclegowe, stołówka, pracownie oraz taras widokowy. Niestety elewacja budynku straci swój dotychczasowy wygląd.

Planowany wygląd budynku od strony wschodniej

Planowany wygląd budynku od strony południowej

Nasze starania o wyremontowanie budynku trwały niemal od 10 lat, przeszkodą były bardzo duże koszty i sprawy natury formalnej. Dzięki determinacji i zaangażowaniu władz Szubina, po pokonaniu wielu przeszkód, udało pozyskać się niezbędne fundusze. 18 października został rozpisany przetarg na wykonanie prac remontowych.

 Wizualizacja sali wykładowej

Wizualizacja sali wykładowej

Stołówka dla gości

Łazienka dla pań

Noclegownia

Nasza przestrzeń z widokiem na południe

Miejsce zebrań

Nasza kuchnia

Jeden z pokoi wypoczynkowych

Klatka schodowa

Przedsionek

Planujemy, że po przebudowie budynku i jego wyposażeniu, nasze obserwatorium stanie się miejscem wielu nowych, ciekawych inicjatyw skierowanych do mieszkańców oraz miłośników astronomii z całego kraju. Ze zmiany ucieszą się też zapewne przyszli uczestnicy Ogólnopolskich Zlotów Miłośników Astronomii OZMA. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, oddanie budynku do użytku nastąpi na początku 2020 roku.

 

 

tekst/ Marek Nikodem (PPSAE)

1 Komentarz:

  1. Pingback: W Niedźwiadach rozpoczęła się przebudowa naszej siedziby. – PPSAE

Komentowanie jest wyłączone