Jesienny piknik astronomiczny

Jesienny piknik astronomiczny – fotorelacja.

W sobotę 22 września zorganizowaliśmy  w naszym Obserwatorium piknik astronomiczny dla mieszkańców naszego regionu. Rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca. Pokazy prowadziliśmy za pomocą teleskopów Coronado Solar Max 90 oraz Coronado PST zaopatrzonych w filtr H-alfa. Wprawdzie tarcza naszej Dziennej Gwiazdy wolna była od plam, ale można było za to dostrzec kilka protuberancji.

Obserwacje Słońca, fot. Paweł Kijak.

Obserwacje Słońca, fot. Marek Nikodem.

W międzyczasie odwiedzający nas goście mogli zwiedzić obserwatorium, zapoznać się z budową teleskopów czy dowiedzieć się o naszej działalności.

O teleskopach opowiada Karol Wenerski, fot. Paweł Kijak.

Potem w naszej sali wykładowej odbyły się dwa wykłady. Najpierw prezes naszego Stowarzyszenia Marek Nikodem wygłosił wykład pt. „Jak wielki jest Wszechświat”, po czym wiceprezes Karol Wenerski opowiedział zebranym czym zajmujemy się w obserwatorium ilustrując to niesamowitymi zdjęciami Kosmosu wykonanymi w Niedźwiadach.

Po zmierzchu rozpoczęliśmy pokazy nieba prowadząc je za pomocą trzech 40 cm teleskopów systemu Newtona. Mimo zimna do teleskopów ustawiły się nawet kolejki.

W czasie pikniku można było się ogrzać przy ognisku i wrzucić coś na grilla, fot. Paweł Dobies.

Robert T. (Ignisdei) i jego 16 calowy Dobson, fot. Paweł Dobies.

Żeby popatrzeć przez teleskop trzeba było odstać swoje w kolejce, fot. Paweł Dobies.

Można było nawet  zrobić sobie  przez teleskop  pamiątkowe zdjęcie Księżyca, fot. Paweł Dobies.

Największe zainteresowanie budził oczywiście Księżyc oraz Saturn. Ponadto pokazaliśmy odwiedzającym wiele innych obiektów, choćby galaktyki M 81 i m 82, galaktykę  M 31 w Andromedzie, gromady kuliste oraz otwarte oraz mgławice planetarną  M 57 w konstelacji Lutni.

Dziękujemy Robertowi T. (Ignisdei) z Forum Astronomicznego za przywiezienie do Niedźwiad 16 calowego Dobsona i pomoc przy pokazach. Miłym akcentem na zakończenie pikniku była wizyta wycieczki PTMA z oddziału Białystok pod przewodnictwem Wojtka Burzyńskiego. Poniżej przedstawiamy fotorelację z pikniku

Zdjęcia do galerii wykonał: Marek Nikodem, Paweł Dobies, Paweł Kijak, Grzegorz Sobolak.

tekst/ PPSAE

Komentowanie jest wyłączone