Desant na planetoidę Ryugu

Desant na planetoidę Ryugu

 

To nie science-fiction, to się dzieje naprawdę, teraz i …ponad 300 milionów km od Ziemi. Japońska agencja kosmiczna JAXA realizuje niezwykle ambitną i skomplikowaną misję kosmiczną której głównym celem jest dostarczenie na Ziemię próbek pochodzących z planetoidy. Sonda międzyplanetarna Hayabusa-2 (Sokół wędrowny) została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2014 roku, a w czerwcu 2018 roku dotarła do celu którym jest planetoida 162163 Ryugu o okresie orbitalnym 474 dni. Jest to planetoida  typu C, a więc jej powierzchnia jest bogata w związki węgla.  Należy do  grupy Apollo i ma zaledwie 1 km średnicy . Obecnie Hayabusa 2 obserwuje z bliska planetoidę zbliżając się do  niej wielokrotnie na odległość nawet 30 metrów, to oddalając się na 10-30 km. Prowadzony jest szereg obserwacji planetoidy jak również wykonywane są przygotowania do pobrania próbek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Planetoida Ryugu widoczna z odległości 22 km, głaz na północnym biegunie ma 130 m średnicy, fot. Hayabusa 2 – źródło JAXA

Planetoida Ryugu widoczna z odległości 6 km, fot. Hayabusa 2 – źródło JAXA

 

21 września zrzucono na powierzchnię dwa małe łaziki o nazwie MINERVA-II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To fenomenalne zdjęcie przedstawia cień sondy Hayabusa 2 na powierzchni Ryugu. Zostało  wykonane podczas operacji wypuszczenia łazików. Fotografię wykonano na wysokości około 80 m od powierzchni asteroidy. Źródło: JAXA.

 

Łaziki poruszają się po powierzchni Ryugu podskakując na nibynóżkach i zasilane są panelami słonecznymi. To historyczne wydarzenie, należy bowiem mieć świadomość, że grawitacja Ryugu jest mikroskopijna. Wykorzystując niską grawitację planetoidy, roboty będą skakać po powierzchni, wznosząc się nawet na 15 metrów i opadając z powrotem nawet po 15 minutach w międzyczasie badając za pomocą kamer i czujników elementy powierzchni Ryugu.

Wizja artystyczna lądowników MINERVA II na powierzchni Ryugu , źródło JAXA

 

link do filmu. https://www.youtube.com/watch?v=4FrRC6e8ZMo

Animacja przedstawiająca lądowanie MINERVA, źródło JAXA

 

3 października zostanie zrzucony na powierzchnię planetoidy kolejny lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy. Jakby tego było mało, w następnej kolejności na Ryugu wyląduje jeszcze trzeci robocik MINERVA. Pod koniec października nastąpi pierwsze pobranie próbek z powierzchni planetoidy. W marcu lub kwietniu przyszłego roku za pomocą specjalnego impaktora zostanie stworzony na powierzchni Ryugu krater o średnicy nawet kilku metrów, z którego po 2 tygodniach zostanie pobrany nieskazitelny materiał który nie został wystawiony na intensywne promieniowanie kosmiczne oraz słoneczne.

Wizja artystyczna pobierania próbek z asteroidy Ryugu, źródło CNES

 

Pod koniec naukowej fazy misji, w grudniu 2019 roku zostaną uruchomione silniki jonowe i Hayabusa 2 odleci w kierunku Ziemi. W grudniu 2020 r. kapsuła z trzema oddzielnymi pojemnikami, które zawierają próbki planetoidy zostanie uwolniona, by wejść do atmosfery Ziemi z prędkością 12 km /s i wylądować na terenie Australii. Kiedy Hayabusa 2 powróci w pobliże Ziemi i dostarczy kapsułę z próbkami, przewiduje się, że nadal będzie miała zapas 30 kg ksenonu , który jest paliwem dla silników jonowych. Prawdopodobne jest więc, że Hayabusa 2 zostanie skierowana do nowego celu. Jednym z głównych kandydatów jest asteroida 2001 WR1. Niesamowite!

 

link do filmu  https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=8H4aZX_8hMA

Animacja którą warto obejrzeć nawet kilka razy. Lądownik MASCOT i misja Hayabusa 2 / źródło– German Aerospace Center, DLR

 

Warto śledzić przebieg tej niezwykłej misji kosmicznej, która może się przyczynić do lepszego poznania warunków w jakich narodził się Układ Słoneczny.

 

tekst / Marek Nikodem (PPSAE)

Komentowanie jest wyłączone