Perseidy 2018

Perseidy to bez wątpienia najbardziej znany rój meteorów. Tegoroczne maksimum aktywności Perseidów wypadło w noc 12/13 sierpnia, w tym czasie Księżyc był w okolicach nowiu, co sprawiło że warunki do obserwacji roju były wyśmienite. Nie mamy jeszcze szczegółowego raportu IMO (International Meteor Organization) dotyczącego aktywności Perseidów w 2018 roku, ale na podstawie własnych obserwacji oraz doniesień innych obserwatorów można oszacować, że ZHR w maksimum osiągnął liczbę ponad 100. Zaskoczeniem była wysoka aktywność poza okresem maksimum, zwłaszcza w noc 11/12 sierpnia. W tym czasie w naszym Obserwatorium odbywał się zlot miłośników astronomii OZMA XXII, jego uczestnicy obserwowali wiele zjawisk, w tym kilka dość spektakularnych.
Poniżej prezentujemy dwie fotografie na których zarejestrowały się ślady Perseidów wykonane przez Pawła Dobiesa podczas OZMA.
W naszym regionie w noc maksimum obserwacje nieco utrudniało przejściowe zachmurzenie, tym niemniej członkowie PPSAE prowadzili udane obserwacje. Poniżej prezentujemy zdjęcie wykonane przez Pawła Kijaka w okolicach Inowrocławia.
Marek Nikodem jak zwykle fotografował zjawiska astronomiczne w połączeniu z elementami ziemskiego krajobrazu.
Ponizej prezentujemy kilka jego zdobyczy, w tym Perseid o jasności około -4 magnitudo.

Największym wydarzeniem tegorocznych Perseidów uznano bolid o jasności ok. – 9 magnitudo, który był widoczny 12 sierpnia o godzinie 23.55 . Dzięki uprzejmości Petra Horalka z Czech prezentujemy fotografię tego niesamowitego zjawiska oraz ślad który utworzył się po przelocie tego jasnego Perseida. Jak powiedział nam Petr Horalek , ślad był widoczny na niebie przez ponad godzinę osiągając rozmiary 80 stopni !

Na deser, perfekcyjna jak zawsze praca Piotra Majewskiego będąca mozaiką 12 ujęć po 15 sekund każda przy użyciu obiektywu o ogniskowej 20 mm.
tekst: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone