Perseidy, Akwarydy, Cygnidy…

Perseidy, Akwarydy, Cygnidy...

 

Sierpniowe, ciepłe noce zachęcają do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Miesiąc ten obfituje w aktywne roje meteorów. Najbardziej znanym i aktywnym rojem są Perseidy. Aktywność tego roju rozpoczęła się 17 lipca i potrwa aż do 24 sierpnia. Maksimum, a więc najwyższą aktywność prognozy IMO (The International Meteor Organization) przewidują w niedzielę 12 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00 CEST 13 sierpnia. Są to zatem idealne warunki dla obserwatorów w Polsce.

Perseidy w noc 11/12 sierpnia 2016 roku. To fenomenalne zdjęcie wykonał zaprzyjaźniony z Niedźwiadami
Piotr Majewski www.radio-teleskop.pl .
Mozaika składa się z 33 ujęć po 18 sekund przy użyciu ogniskowej 20 mm

Dodatkowo Księżyc będzie wówczas w okolicach nowiu, nie będzie więc przeszkadzał w obserwacjach. Warto jednak swoje obserwacje prowadzić również w inne noce, a zwłaszcza w noc z 11 na 12 i z 13 na 14 sierpnia.

Perseid widoczny na tle Drogi Mlecznej. Zdjęcie wykonał Marek Nikodem w Niedźwiadach  podczas OZMA XX w 2016 roku.

Perseidy są pozostałością po komecie 109P/Swift-Tuttle o okresie orbitalnym 133 lata. Ostatni raz kometa ta przechodziła blisko Słońca w 1992 roku, zobaczymy ją zatem ponownie w 2126 roku. Kometa przeleci blisko Ziemi w 2126 roku mijając nas w odległości 23 milionów km, natomiast w 4479 roku kometa Swift-Tuttle minie naszą planetę w odległości zaledwie ok. 7 milionów km.

 

Kometa 109P/Swift-Tuttle, źródło NASA

Do obserwacji meteorów nie są potrzebne żadne instrumenty optyczne. Nie musimy także wypatrywać na niebie gwiazdozbioru Perseusza, gdyż meteory będą się pojawiać w dowolnym punkcie nieba. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wysoko nad horyzontem.

Perseidy zdają się promieniować z jednego obszaru leżącego w pobliżu granicy konstelacji Perseusza i Kasjopei. To tak zwany radiant roju meteorów – czyli punkt, z którego wydają się wylatywać wszystkie  obserwowane meteory , jeśli moglibyśmy dokładnie prześledzić całe ich trajektorie. Źródło : Sky&Telescope

Innymi ciekawymi rojami meteorów, które możemy obserwować w sierpniowe noce są Północne i Południowe delta Akwarydy, Północne jota Akwarydy oraz kappa Cygnidy. Mnogość obserwowanych rojów w sierpniu sprawia, że jest to wyjątkowo dobry okres na obserwowanie meteorów.  Pamiętajmy, że obserwacje meteorów najlepiej prowadzić z dala od miejskich świateł.

tekst : Marek Nikodem 

Komentowanie jest wyłączone