Odebraliśmy sygnał z ISS

Tegoroczne, wakacyjne miesiące są doskonałym czasem do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiele przelotów odbywa się na początku nocy. Sprzyjające są również warunki atmosferyczne. Do obserwacji ISS nie potrzeba specjalistycznego sprzętu obserwacyjnego. Stacja jest na tyle duża, że z Ziemi doskonale widać, jak odbija promienie słoneczne.

Pierwsze moduły Stacji wyniesiono na orbitę w 1998 roku. Dzisiaj liczy 16 modułów, a w przyszłości ma dołączyć do niej jeszcze jeden. Jednocześnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może przebywać 6 członków załogi.

Wielu zainteresowanych obserwacjami ISS zapewne zaskoczy możliwość kontaktu radiowego z załogą znajdującą się na orbicie. Kosmonauci prowadzą w tym celu wiele projektów związanych z komunikacją amatorską, szczególnie z uczniami szkół na całym świecie. Sprawdzając harmonogramy, wg których ISS nadaje, możemy spróbować sami odebrać taki sygnał. Co możemy usłyszeć/odebrać? Najbardziej interesujące są rozmowy z radiowcami – amatorami. Czasami, szczególnie podczas operacji dokowania modułów, możemy posłuchać korespondencję między załogą. Jednak najczęściej aktywność radiowa ISS polega na przesyłaniu zdjęć. Tak też było pod koniec lipca. Pierwsza próba odebrania sygnału zakończyła się sukcesem.

Do odbierania sygnałów radiowych z ISS potrzebujemy radiostacji pracującej na częstotliwości 145.800 MHz, dobrej anteny oraz darmowego oprogramowania, które pozwoli odkodować odebraną wiadomość. Przy odpowiednio długim kontakcie ze Stacją, możemy podczas jednego przelotu odebrać dwie – trzy wiadomości.

Pierwsza wiadomość odebrana przez członków PPSAE z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Mamy nadzieję, że dalsze prace nad łącznością radiową z ISS zaowocują w przyszłości kontaktem, podczas którego członkowie naszego Stowarzyszenia przeprowadzą bezpośrednią rozmowę z załogą.

Tekst: Paweł Dobies

Komentowanie jest wyłączone