OZMA 2017 – relacja

W dniach 10-13 sierpnia w Urzędowie odbył się XXI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2017. Urzędów był gospodarzem OZMA już po raz czwarty, a głównym organizatorem Józek Baran przy wsparciu lokalnych samorządów i instytucji oraz naszego stowarzyszenia. W zlocie uczestniczyło kilkudziesięciu miłośników astronomii z całego kraju oraz mieszkańcy Urzędowa i okolic. Pierwsi uczestnicy zjechali do Urzędowa już we wtorek 8 sierpnia. W czasie zlotu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane punkty programu. W czwartek odbyły się wykłady Arkadiusza Dula – „Czy istnieje ichtioastronomia?” i „Jak zaobserwować planetę pozasłoneczną?”- Gabriela Murawskiego oraz prezentacja robota z Kraśnika wykonana przez„Spice Gears” Team. Oficjalnego otwarcia zlotu dokonał Jan Woźniak burmistrz Urzędowa. Życzenia miłego pobytu skierowane do astronomów przekazał również obecny podczas otwarcia zlotu Andrzej Maj, starosta kraśnicki. Głos zabrali również Józef Baran, twórca lokalnego ruchu miłośniczej astronomii oraz prezes PPSAE Marek Nikodem. Miłą niespodzianką, która nie była wpisana w program, okazał się multimedialny pokaz prezentujący piękno zmieniającej się przyrody nierozerwalnie związanej z astronomią przygotowany przez Kamilę Mazurkiewicz-Osiak, fotografkę z Puław. Dzień zakończyliśmy uroczystą i pyszną kolacją oraz zwiedzaniem wystawy „Ziemia z kosmosu” – przygotowanej przez Mirosława Trociuka.

Piątek rozpoczął się zwiedzaniem wystawy meteorytów (ponad 200 okazów!) i skamielin oraz pokazem w planetarium „Aries” . Panujące podczas zlotu nieprawdopodobne upały zmusiły organizatorów do przeniesienia wszystkich wykładów do klimatyzowanej sali widowiskowej Ośrodka Kultury. A były to : „Księżyc – astronautyka” i „Czy jesteśmy sami” Grzegorza Bukowskiego , „Polskie Rakiety Meteorologiczne – okres krakowski” i „Rakiety, to nie takie trudne , o PTR „- i Andrzeja Chwastka, „Zjawiska zakryciowe.”„Zaćmienia Słońca i Księżyca, tranzyty.” – Janusza Ławickiego, „Skąd się biorą meteory?” – Tomasza Fajfera ,” Prezentacja działania i warsztaty obsługi stacji bolidowej PFN 20 Urzędów „-Mariusza Gozdalskiego, „Życie na obcych globach” – Adama Tużnika, „Skąd wiemy tyle o egzoplanetach?” – Gabriela Murawskiego, „Historia nazewnictwa selenograficznego” i „Wariacje księżycowe” -Wiesława Krajewskiego oraz „Kosmiczne odpady”- dr Małgorzaty Ciosmak z Politechniki Lubelskiej.

W piątkowy późny wieczór na urzędowskim rynku, przy wyłączonych światłach w odbyła się prezentacje Barwy Wszechświata przygotowana przez PPSAE oraz został powtórzony pokaz Kamili Mazurkiewicz. W tym samym czasie, nad odległym od Urzędowa o 500 km Obserwatorium Astronomicznym, gdzie znajduje się siedziba PPSAE przeszła potężna nawałnica dokonując dużych zniszczeń, zwłaszcza w drzewostanie. W czasie zlotu pogoda sprzyjała obserwacjom, prowadzono głównie zliczanie meteorów i dokonano dwóch udanych obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych: WASP-33 b i WASP-2 b.

W sobotnie popołudnie odbył się konkurs wiedzy astronomicznej w którym nagrody juz od wielu lat sponsoruje firma astrozakupy.pl. To już 17-ta edycja tego tradycyjnego punktu programu OZMA. W tym roku konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Jury konkursu w składzie Marek Nikodem, Paweł Kijak oraz Cezary Kotwicki musiała zarządzić kilka dogrywek by wyłonić laureatów. Zwycięzcą został Gabriel Murawski, drugie miejsce zajął Dominik Depta, a trzecie Michał Kołodyński. Okolicznościowa żółta koszulka została przyznana Marioli Baran. Organizatorzy przyznali nagrodę główną Grand OZ Gabrielowi Murawskiemu za obserwacje tranzytów planet pozasłonecznych. Na zakończenie zlotu po wręczeniu nagród, przemówieniach i podziękowaniach odbyło się tradycyjne ognisko i koncert Lecha Dyblika „Towarzysze czas wstawać”. W czasie zlotu odbył się też udany start rakiety. Nieodłącznym elementem OZMA było także stoiska PWN Vega z literaturą i gadżetami oraz astrozakupy.pl ze sprzętem optycznym.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz osobom i instytucjom które przyczyniły się do udanej organizacji OZMA 2017.

DSC_6539small

Komentowanie jest wyłączone