Odsłoniliśmy zegar słoneczny

12 czerwca 2016 r o godz. 12.00 w Szubinie dokonano uroczystego odsłonięcia wertykalnego zegara słonecznego. Zegar powstał staraniem i z inicjatywy PPSAE jako trwały wkład naszego stowarzyszenia w obchody 650-lecia Szubina.


Zegar znajduje się na ścianie budynku Urzędu Miasta przy ulicy Kcyńskiej. Tarcza zegara ma kształt prostokąta o wymiarach 110 x 96 cm i wykonana jest granitowej płyty. Uroczystość którą poprowadziła Natalia Jaroszewska z Urzędu Miasta rozpoczęła się przy dźwiękach utworu Time zespołu Pink Floyd. Na początku głos zabrał Burmistrz Szubina, Pan Artur Michalak, po nim prezes naszego stowarzyszenia Marek Nikodem, który powiedział m.in.:

Jestem dumny z tego, że Szubin ma zegar słoneczny.

 W uroczystości brały udział władze Szubina, zaproszeni goście, członkowie i sympatycy PPSAE oraz mieszkańcy . Po tym historycznym wydarzeniu w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej Karol Wenerski wygłosił krótką prelekcję o zegarach słonecznych czemu towarzyszyły przygotowane przez nas dwie wystawy – meteorytów, tektytów medali i monet z kolekcji Józefa Barana z Urzędowa oraz astrofotografii autorstwa Karola Wenerskiego, Marka Nikodema, Michała Witkowskiego, Marcina Grzybowskiego i Bartka Pilarskiego. Wśród prawie 200 eksponatów meteorytów i medali zwracały uwagę rzadkie fragmenty okazów meteorytów polskich takich jak Baszkówka, Sołtmany i Tartak. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiły jednak pallasyty wśród których najładniej prezentowały się płytki meteorytu Esquel, Fukang i Brahin oraz okaz meteorytu Czelabińsk i duża bryła meteorytu żelaznego Campo del Cielo.

fot. Marek Nikodem, Piotr Bembenek

12345 DSC_2679 DSC_2681 DSC_2683 DSC_2684 DSC_2733 DSC_2741 DSC_2746 DSC_2747 DSC_2755 PBS_3916 PBS_3938 PBS_3943 PBS_3974 PBS_4042 PBS_4097 PBS_4120

Komentowanie jest wyłączone