Kosmiczne otwarcie

Burmistrz Szubina oraz Pałucko Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne zapraszają do Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach  na uroczyste otwarcie przebudowanej siedziby PPSAE, która została przekształcona w Centrum Astronomiczno- Dydaktyczne.

Kosmiczne otwarcie zaplanowane zostało na 19 września br. Startujemy o godz.17:00. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wystawę meteorytów z kolekcji Józefa Barana, który wprowadzi uczestników  w świat  pozaziemskiej materii. Wysłuchać   będzie można także wykładu dr. hab. Macieja Mikołajewskiego, zwiedzić zakamarki Obserwatorium czy zrobić sobie  pamiątkowe selfie z postaciami z Gwiezdnych Wojen. Nie zabraknie oczywiście slajdowiska prezentującego nasze astrofotograficzne dokonania.Później naszych gości  czeka multimedialna podróż przez Układ Słoneczny wyświetlana na 6-metrowym ekranie w kształcie kuli. Blisko półgodzinna prezentacja powiedzie widzów od gorącego Słońca aż po lodowatego Neptuna. Po drodze m.in. przyjrzymy się z bliska Merkuremu, wylądujemy na Marsie oraz odwiedzimy fascynujący świat Jowisza i Saturna. Przewodnikami kosmicznej wycieczki będą Piotr Majewski  z RADIA PLANET I KOMET w Polskim Radiu PiK i Jerzy Rafalski z toruńskiego planetarium. Na zakończenie zaplanowany został koncert muzyki elektronicznej  w wykonaniu zaprzyjaźnionego z nami Przemysława Rudzia.  Jako że cała impreza odbędzie się w obserwatorium, nie może zabraknąć obserwacji astronomicznych. O ile pogoda pozwoli, będzie można zerknąć na Słońce przez teleskop słoneczny, a po zapadnięciu zmierzchu na obiekty głębokiego kosmosu. Centrum Astronomiczno- Dydaktyczne w Niedźwiadach utworzono za 2.158.895,32 zł. Na prace remontowe pozyskano dofinansowanie w kwocie 1 394 546,37 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Zakres prac obejmował m.in.: przebudowę i nadbudowę budynku, wymianę dachu, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, wykonanie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji gazowej i elektrycznej, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych  oraz centralnego ogrzewania. W tym roku budynek wyposażony został w meble, sprzęt AGD i elektroniczny,  a teren wokół Centrum został uporządkowany i ogrodzony.

W Niedźwiadach zagra Przemysław Rudź

Zwieńczeniem „Kosmicznego otwarcia” będzie koncert zaprzyjaźnionego z nami Przemysława Rudzia, kompozytora i wykonawcy muzyki elektronicznej, popularyzatora astronomii, autora książek i przewodników o tematyce astronomicznej.

W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej , wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Muzyka Przemka Rudzia balansuje między światem science-fiction, kosmonautyką, astronomią i filozoficznymi rozważaniami i jest  pełną niespodzianek podróżą, podczas której można zbadać najbardziej niespodziewane brzmieniowe zakątki.  Idealna muzyka do obserwatorium astronomicznego. W swoim dorobku ma kilkanaście albumów solowych oraz kilka wydanych we współpracy z innymi muzykami: Józefem Skrzekiem, Krzysztofem Dudą czy Vandersonem.
Przemysław Rudź już raz wystąpił w Niedźwiadach, było to w  2013 roku  podczas Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA .


Fragment koncertu Przemysława Rudzia w Niedźwiadach podczas OZMA 2013

tekst i zdjęcia: Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone