Tak tworzyła się historia: 25 lat temu w Niedźwiadach odbyła się „PIPKA”

Dokładnie przed 25 laty, 13/14 czerwca 1997 roku odbył się w Niedźwiadach legendarny już Pierwszy Interwojewódzki Piknik Klubów Astronomicznych PIPKA 97. Była to nasza pierwsza w życiu obecność w Niedźwiadach. W drugiej połowie lat 90. w regionie działały trzy kluby astronomiczne; w Szubinie „SzKaPA” (Szubiński Klub Przyjaciół Astronomii), w Bydgoszczy „BKA Antares” i w Borównie „MKA Milky Way”, każdy jako osobny byt. Od jakiegoś czasu współpraca między SzKaPA i Antaresem zacieśniała się, kolejnym etapem owej współpracy było zatem zorganizowanie wspólnego pikniku astronomicznego dla członków wcześniej wymienionych klubów. Dzięki osobistym znajomościom Romana Krala, założyciela SzKaPA. na miejsce spotkania wyznaczyliśmy sobie teren Szkoły Podstawowej w Niedźwiadach. W pikniku uczestniczyło około 30 osób, w tym wielu członków dzisiejszego PPSAE. To miejsce urzekło nas od samego początku, położone na skraju lasu, z dala od miejskich świateł, zgiełku cywilizacji i na dodatek z odkrytym południowym i zachodnim horyzontem. Idealne wręcz miejsce na bazę obserwacyjną, o czym wówczas mogliśmy tylko pomarzyć. Te nieśmiałe marzenia mimo to zakiełkowały w naszych astronomicznych głowach. Wtedy jeszcze nawet nie przeczuwaliśmy, że nasze marzenia niebawem zaczną się materializować. Atmosfera panująca na pikniku była wręcz magiczna, obserwacje, niekończące się rozmowy i dyskusje, niezapomniane gitarowe wykonanie ” Wish You Were Here”
przez nieodżałowanego śp. Witalisa Małeckiego , mecz piłkarski rozegrany z miejscowymi o 3 nad ranem, czy wreszcie gwałtowna burza na zakończenie pikniku około godziny 7 na zawsze wryły się pamięć, przynajmniej autorowi niniejszego tekstu.

Zachowała się nawet krótka notatka prasowa z tego historycznego wydarzenia, wpis w kronice SzKaPA” oraz kilka starych fotografii.

Notatka prasowa z pikniku, prawdopodobnie wycięta z nieistniejącego już szubińskiego dwutygodnika”PELIKAN”, źródło: Archiwum SzKaPA
strona z Kroniki Szubińskiego Klubu Przyjaciół Astronomii
uczestnicy PIPKA 97, kluby „Antares” i SzKaPA”, źródło: archiwum SzKaPA”
obserwacje na pikniku, źródło: archiwum SzKaPA”
dyskusje przy muzyce, źródło: archiwum SzKaPA”
źródło: archiwum SzKaPA”

Bezpośrednią konsekwencją PIPKA było zorganizowanie już w sierpniu 1997 r w Niedźwiadach Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA, następnie połączenie się trzech klubów w stowarzyszenie PPSAE oraz pozyskanie terenu i pomieszczeń szkoły w Niedźwiadach i zaadaptowanie ich na obserwatorium astronomiczne. Do czasu utworzenia PPSAE, odbyło się prawdopodobnie osiem pikników astronomicznych organizowanych naprzemiennie, to w Niedźwiadach, to w Borównie. Fantazja w nazewnictwie nie opuszczała organizatorów , był zatem Drugi Ultrawojewódzki Piknik Klubów Astronomiczny, potem Trzeci Ultrawojewódzki , Czwarty Interwojewódzki itd. Jednak na żadnym z następnych spotkań nie powtórzyła się już atmosfera z pierwszego pikniku.

tekst/Marek Nikodem

Komentowanie jest wyłączone